Firma v Tachově dotuje obědy dětem, jež nedosáhnou na státní podporu. Důvodem jsou vysoká kritéria

Už šest let využívají někteří rodiče v Plzeňském kraji státní dotační program Obědy do škol. I přes horší rodinný rozpočet tak jejich děti mohou chodit pravidelně do školní jídelny na obědy. A třeba v Tachově se jedna z místních firem rozhodla, že zaplatí obědy i některým dalším dětem, které by na státní podporu nedosáhly.

Tachov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní oběd

Kritéria pro žadatele o příspěvek na školní obědy jsou nastavena příliš vysoko, tvrdí místostarostka Tachova (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Někteří rodiče školáků mohou i dál počítat s tím, že na placení obědů pro své děti nebudou sami. Pokud se rodiny dostanou do hmotné nouze, mohou i po prázdninách využít program Obědy do škol. Plzeňský kraj na něj dostal od státu na příští dva roky skoro 10,5 milionu korun. Z nich zaplatí obědy dětem v desítkách mateřských, základních i středních škol.

Přehrát

00:00 / 00:00

V programu Obědy do škol ze státního rozpočtu nebo jiném z rozpočtu neziskových organizací jsou kritéria pro žadatele nastavena velmi vysoko

Kromě státních dotací na obědy ale existují i jiné podpůrné programy. Třeba v Tachově hradí obědy dětem jedna z místních firem.

„V programu Obědy do škol ze státního rozpočtu nebo jiném z rozpočtu neziskových organizací jsou kritéria pro žadatele nastavena velmi vysoko. V podstatě má na tuto podporu nárok pouze člověk v hmotné nouzi,“ říká místostarostka Tachova Vendula Machová.

Město proto přivítalo, když místní výrobní firma BHS přišla s nabídkou, že zaplatí obědy i za děti, jejichž rodiče by na pomoc od státu nedosáhli a sice by jim oběd koupit mohli, ale pak by jim nezbývalo třeba na žádnou zájmovou činnost.

Firma podporuje už 20 dětí

„Jsme místní firma působící v Tachově téměř 30 let, tudíž chceme podporovat školy přímo zde. Zatím jsme projekt spustili na základních školách, později bychom ho chtěli rozšířit i do škol mateřských,“ uvádí jednatel společnosti BHS Václav Hrudička. Projekt běží ve všech třech základních školách ve městě a aktuálně podporuje zhruba 20 dětí.

Rozevírají se nůžky mezi příjmy domácností. Více vydělávající lidé si můžou v práci klást podmínky

Číst článek

Firma oslovila s nabídkou na úhradu obědů přímo vedení škol. Podle ředitele Základní školy Zárečná Zdeňka Hnáta aktuálně stát hradí obědy, jejichž cena se pohybuje od 35 do 39 korun, za tři žáky a firma za dalších 12.

„Společnost nechává výběr konkrétních dětí na nás, přesněji na třídních učitelích, kteří své žáky a jejich rodiny znají a ví, pro koho by byla pomoc vhodná. Po vytipování vhodných adeptů následně jednáme se samotnými rodiči, zda takovou formu podpory přijmou.“

I když žáky, za které bude obědy hradit firma, vybírají přímo školy, dle místostarostky Venduly Machové se rodiče mohou obrátit i přímo na radnici, kde od letošního roku funguje kontaktní místo Tachovský záchranný kruh. To pomáhá lidem v těžkých situacích. Dále je možné požádat o úhradu obědů online přes formulář na webu města.

Alice Baumruková Kotylová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme