'Tady se trestá Zimola'. Důvody pro vyřazení z kandidátky jsou jen záminka, říká exhejtman

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola míní, že důvody pro jeho vyřazení z kandidátní listiny ČSSD pro parlamentní volby jsou jen záminka. Podle něj se vedení sociálních demokratů pokouší o likvidaci vnitrostranického kritika. Zimola, který je předsedou jihočeské ČSSD, v pátek rovněž řekl, že za jeho vyřazením z kandidátky může stát fakt, že jihočeská ČSSD nepodpořila na funkce předsedy a místopředsedy strany Bohuslava Sobotku a Milana Chovance.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Zimola z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

"Nikdy jsem nezpochybnil pravomoc předsednictva do kandidátky zasáhnout. To je dané stanovami, tak jsme si to odsouhlasili. Ale vždy jsem varoval před tím, aby se tak dělo unáhleně. A mám pocit, že v tomhle případu to unáhlené a nezdůvodněné bylo. To poukazování na kauzy nebo domnělé kauzy vidím jako záminku. Jako záminku pro to, že tady se trestá Jiří Zimola," uvedl.

Zimola figuroval na posledním, 22. místě kandidátky pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Vedení sociální demokracie jej z ní ale vyřadilo. Odůvodňovalo to tím, že straně by mohly uškodit kauzy, které jsou se Zimolou spojené.

Poukazovalo na kontroverzní odměny pro vedení v jihočeských nemocnicích a stavbu Zimolova rekreačního domu v Lipně nad Vltavou. Kvůli tomu se také rozpadla koalice ČSSD, ANO a Jihočeši 2012 v Jihočeském kraji. Následně vznikla nová koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Zimola rezignoval na funkci hejtmana a neusiloval o žádné křeslo ve vedení kraje.

'Precedens do budoucna'

"Teď nejde o Zimolu a jeho post na kandidátce. Jsem přesvědčený, že na 22. místě jsem ničemu uškodit nemohl. Ale jde o to, jestli se členská základna nechá uspokojovat tímto způsobem řešení. A může to být precedens do budoucna. Jde o to, že centrum dělá razantní zásahy do rozhodnutí kraje nebo města," prohlásil Zimola.

Dodal, že nehodlá opustit sociální demokracii. Obává se však, že současný vývoj může odradit některé voliče ČSSD. "Jsem přesvědčen, že tato situace škodí sociální demokracii. V očích veřejnosti, voličů nedělá ČSSD dobře," podotkl. Exhejtman, který byl dodneška v zahraničí, hodlá situaci řešit v pondělí na zasedání krajského výboru jihočeské ČSSD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme