Tajemník prezidenta odmítl spekulace o Klausově vystoupení z ODS

Tajemník prezidenta uvádí na pravou míru spekulace o údajně zvažovaném odchodu Václava Klause z ODS a podpoře nové euroskeptické politické strany Libertas.cz. Informace přinesla dnešní Mladá Fronta Dnes. Ladislav Jakl Radiožurnálu řekl, že Klaus se přestal angažovat ve vnitrostranické politice ODS už v době, kdy kandidoval na hlavu státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Jakl | Foto: Marián Vojtek

"Nebyl členem žádné místní buňky, neplatil, pokud vím, příspěvky. A titul - čestný předseda, který využívají i jiné strany pro své emeritní členy, byl pouze výrazem určité úcty a je to titul, nikoli funkce. Co se týká jeho členství, tak upřímně řečeno, žádné neexistuje už šest let," zdůraznil Jakl.

Tajemník prezidenta také odmítl, že by Klaus uvítal novou konkurenci pro ODS v podobě euroskeptické strany Libertas.cz. Podle něj prezident jen upozornil na to, že Česká republika potřebuje stranu, která se drží svého pravicového programu a nezrazuje ho v touze zůstat déle u moci.

Jakl dodal, že prezident svými výroky rozhodně neovlivňuje situaci před volebním kongresem ODS. Podle tajemníka Klaus nikdy ani slovem nenaznačil, kdo by měl Občanskou demokratickou stranu vést.

Premiér a šéf občanských demokratů Mirek Topolánek bude jako předseda ODS respektovat případné rozhodnutí prezidenta republiky Václava Klause přerušit vazbu k ODS.

V prohlášení uvedl, že Klausova slova o možném odchodu do euroskeptické strany chápe jako odmítnutí pozvání na kongres ODS, který začne za týden v pražských Vysočanech. Právě na sjezdu očekávají občanští demokraté debatu o záměru zakladatele a čestného předsedy ODS. Údajnému odchodu prezidenta Klause z ODS jsme se věnovali i v pátečním Radiofóru.

Menšinová vláda ODS dohodnutá s opozicí - taková je možná varianta kabinetu v případě, že by místopředseda Pavel Bém získal křeslo šéfa občanských demokratů. Informují o tom zpravodajské servery Aktuálně.cz a Idnes.cz. Podle Béma nynější vláda ztratila ve sněmovně většinu a jen těžko může prosadit klíčové zákony. Menšinovou vládu proto Bém vidí jako čistší a jednodušší řešení. Podle místopředsedy ODS Ivana Langera není tato možnost reálná. Takto vzniklá vláda by pak podle něj měla předstoupit před poslance.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme