Tají i váš úřad informace? O ochotě státní správy mohou lidé hlasovat již popatnácté

I letos mohou lidé hlasovat v soutěži otevřenosti české veřejné správy. V patnáctém ročníku soutěže OTEVŘENO X ZAVŘENO se sešlo na 107 nominací. Mezi ověřenými kauzami pak mohou lidé i odborná porota hlasovat. Hodnotí se kvalita přístupu k informacím, svoboda projevu, účast na rozhodování i otevřená data.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhlašování hlavní ceny v soutěži o otevřenosti veřejně činných osob, úřadů a institucí | Foto: Nadační fond proti korupci

Nominace do projektu Otevřené společnosti, o. p. s. mohou získat počiny, které přispěly jak ke zlepšení, tak i ke zhoršení otevřenosti úřadů a jiných institucí veřejné správy u nás.

Jednotlivé nominace poté hodnotí dvanáctičlenná odborná porota i veřejnost. Nominované a ověřené činy se mohou týkat klasických úřadů, státních firem, veřejných nemocnic, výzkumných institucí, zdravotních pojišťoven i dalších subjektů.

O jednotlivých činech může veřejnost hlasovat na webové stránce projektu.

Vnitro a Policejní prezidium má Zavřeno. Anticenu dostaly za zatajování informací k reorganizaci policie

Číst článek

Do hodnocení kategorie Otevřeno spadá například aktivní přístup daného úřadu, vyřízení v krátkém čase, poskytnutí kvalitních informací, ale i odpuštění úhrad za získané dokumenty.

V kategorii Zavřeno se hledí zejména na neochotu podávat informace, nedodržování stanovených zákonných lhůt i bizardnost různých odůvodnění, kterými byly požadavky zamítnuty.

V roce 2017 bylo nominováno celkem 107 činů, přičemž ne všechny se podařilo ověřit. Loňský ročník se ale překonat nepodařilo – v roce 2016 bylo nominováno historicky nejvíce, celkem 162. 

V kategorii Otevřeno je nominováno v sekci přístupu k informacím 11 činů, v sekci svobody projevu pět a v sekci účasti na rozhodování sedm. V kategorii Zavřeno jsou čísla nominací u prvních dvou sekcí téměř dvojnásobná.

Cenu Otevřeno pak mohou získat i neziskové organizace a politici, kteří se zasloužili za rozvoj otevřenosti veřejné správy.

Mezi kauzami jsou i ty, o kterých informoval server iROZHLAS.CZ jako první – například nezákonné odepírání informací Kanceláře prezidenta republiky o platech, nebo prosazení poskytnutí digitálních dat pro statistiky policejních okrsků.

Daniel Platil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme