Tají i váš úřad informace? O ochotě státní správy mohou lidé hlasovat již popatnácté

I letos mohou lidé hlasovat v soutěži otevřenosti české veřejné správy. V patnáctém ročníku soutěže OTEVŘENO X ZAVŘENO se sešlo na 107 nominací. Mezi ověřenými kauzami pak mohou lidé i odborná porota hlasovat. Hodnotí se kvalita přístupu k informacím, svoboda projevu, účast na rozhodování i otevřená data.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhlašování hlavní ceny v soutěži o otevřenosti veřejně činných osob, úřadů a institucí | Foto: Nadační fond proti korupci

Nominace do projektu Otevřené společnosti, o. p. s. mohou získat počiny, které přispěly jak ke zlepšení, tak i ke zhoršení otevřenosti úřadů a jiných institucí veřejné správy u nás.

Jednotlivé nominace poté hodnotí dvanáctičlenná odborná porota i veřejnost. Nominované a ověřené činy se mohou týkat klasických úřadů, státních firem, veřejných nemocnic, výzkumných institucí, zdravotních pojišťoven i dalších subjektů.

O jednotlivých činech může veřejnost hlasovat na webové stránce projektu.

Vnitro a Policejní prezidium má Zavřeno. Anticenu dostaly za zatajování informací k reorganizaci policie

Číst článek

Do hodnocení kategorie Otevřeno spadá například aktivní přístup daného úřadu, vyřízení v krátkém čase, poskytnutí kvalitních informací, ale i odpuštění úhrad za získané dokumenty.

V kategorii Zavřeno se hledí zejména na neochotu podávat informace, nedodržování stanovených zákonných lhůt i bizardnost různých odůvodnění, kterými byly požadavky zamítnuty.

V roce 2017 bylo nominováno celkem 107 činů, přičemž ne všechny se podařilo ověřit. Loňský ročník se ale překonat nepodařilo – v roce 2016 bylo nominováno historicky nejvíce, celkem 162. 

V kategorii Otevřeno je nominováno v sekci přístupu k informacím 11 činů, v sekci svobody projevu pět a v sekci účasti na rozhodování sedm. V kategorii Zavřeno jsou čísla nominací u prvních dvou sekcí téměř dvojnásobná.

Cenu Otevřeno pak mohou získat i neziskové organizace a politici, kteří se zasloužili za rozvoj otevřenosti veřejné správy.

Mezi kauzami jsou i ty, o kterých informoval server iROZHLAS.CZ jako první – například nezákonné odepírání informací Kanceláře prezidenta republiky o platech, nebo prosazení poskytnutí digitálních dat pro statistiky policejních okrsků.

Daniel Platil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme