Tající sníh a déšť zvyšují hladiny toků

Tající sníh podle očekávání stále zvedá hladiny toků v celé zemi. Stav ohrožení vyhlásili vodohospodáři na řece Třebůvce na Šumpersku a na Novohradce ve Rvasicích na Chrudimsku. Novohradka zaplavila některé silnice v okolí Hrochova Týnce. Uzavřená je silnice mezi Dvakačovicemi a Vejvanovicemi. Dramaticky se zvedly toky na jižní Moravě a jižních Čechách. Ddruhý stupeň je na řece Skalici ve Varvažově na Písecku. Na několika místech odčerpávali hasiči vodu ze sklepů domů. Na desítkách toků platí stav bdělosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vylitá řeka u Hrochova Týnce | Foto: Alexandra Mlejnková

Situace na řekách Vysočiny se během noci zhoršila. Na některých místech se hladiny přibližují k nejvyššímu - tedy třetímu stupni povodňového nebezpečí. Nejhorší je to na řece Svratce v Dalečíně, kde do vyhlášení stupně ohrožení chybělo 5 centimetrů. Nahromadily se tam kry a blokují koryto řeky. Problémy jsou i na Dyji ve Vranově.

Velká voda vytopila včera sklepy rodiných domků na Kroměřížsku. Záchranáři tam pracovali i v průběhu noci. V prvním případě došlo k ucpání Jaroslavického potoka kusy ledu a tajícího sněhu, ve druhém případě hrozilo zaplavení garáží od ucpané kanalizace. Také v Prostějově zasedá povodňová komise. Voda z tajícího sněhu tam totiž nad ránem zatopila sklepy. Na říčce Romži už byl vyhlášen 3. stupeň povodňového nebezpečí.

Na Chrudimsku se dnes v noci rozlila voda z Novohradky a zaplavila některé silnice v okolí Hrochova Týnce. Nejvíce hrozí ve Rvasicích, což je tamní část Luže, kde platí třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Na zbývající části toku Novohradky platí stav bdělosti. Ostatní vodní toky v Pardubickém kraji zatím povodňových stupňů nedosáhly.

Povodňová komise Libereckého kraje varuje lidi před chůzí po zamrzlých hladinách přehrad. Nádrže se kvůli nebezpečí povodní rychle odpouštějí a hrozí prolomení ledu, pod kterým se vytvářejí vzduchové kaspy.

Praha se raději připravuje na 20letou vodu. Odborníci předpokládají, že by mohla do metropole přijít příští týden. Vše bude záležet na počasí. Obyvatelé Prahy se ale nemusí obávat, město je totiž na dvacetiletou vodu připravené. Řeka se jen mírně vylije na okrajích metropole. Magistrát proto chystá protipovodňové cvičení, při kterém se namontují všechna přenosná hrazení. V Karlíně bude vyzkoušen nafukovací vak a na Kampě dojde k uzavření železných vrat ve Vltavě. Jak Českému rozhlasu řekl primátor Pavel Bém, protipovodňový test pocítí nejenom Pražané, ale i návštěvníci metropole. Omezen bude provoz městské hromadné dopravy i automobilový provoz. "Není možné si myslet, že by takovéto cvičení nebylo zásahem do každodenního fungování metropole, přesto říká, že je to nezbytné pro to, abychom zjistili kapacitu, časové faktory, které jsou nezbytné pro ochranu majetku města i života obyvatel." V pátek byl v Praze vyhlášen první stupeň povodňové aktivity.

Orlík hlásí zvýšení hladiny. K tomu dochází poprvé po dlouhé řadě dní. Voda se dnes zvedla o 16 centimetrů oproti včerejšímu stavu. Obsluha hráze tak reaguje na větší množství vody v Sázavě a Berounce.

Meteorologové předpovídají déšť a přeháňky i na příští dny. Hladiny řek tedy budou nadále stoupat. Upozornění platí především pro kraje Liberecký, Královéhradecký, Ústecký, Plzeňský, Pardubický a Jihočeský.

Obleva může komplikovat i provoz na silnicích. Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Petr Večeřa, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme