Tající sníh zvedá hladiny řek, větší povodně zatím nehrozí

Oteplení a rychlé odtávání sněhu zvedá hladiny řek v Česku. Meteorologové proto vydali výstrahu, která varuje před dalšími vzestupy hladin toků, zejména ve středních polohách. Na desítkách míst, hlavně ve středních, jižních a západních Čechách, platí stále první povodňový stupeň, někde hladiny řek stouply na druhý povodňový stupeň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berounku v Černošicích blokují ledové kry. | Zdroj: ČTK

V jižních Čechách překročily povodňový stupeň hladiny devíti řek. Druhý stupeň platí na Lužnici v Bechyni, Malši v Roudném a Smutné v Rataji.

V Plzeňském kraji platí druhý stupeň povodňové aktivity na řece Úhlavě v okolí Přeštic. Vodohospodáři evidují také asi deset prvních stupňů, a to hlavně na dolních tocích Úslavy a Radbuzy a na Berounce, kam voda z těchto řek přitéká.

Horní toky na západě Čech už většinou kulminovaly a klesají. Stoupat by stále mohla Radbuza a také Úhlava, která se místy vylévá na louky. Podle správy povodí ale zvýšené hladiny zatím nikoho neohrožují.

Podle meteorologů mohou ale řeky ještě stoupat kvůli rychlému odtávání sněhové pokrývky a navíc dnes i zítra má v oblasti pršet.

Déšť a tající sníh zvedá hladiny některých řek i ve Středočeském kraji. První povodňový stupeň, tedy bdělost, hlásí v současné době pět míst, například Sázava v Kácově, Doubrava ve Žlebech nebo Blanice v Louňovicích.

Hladina řek ve středních Čechách by měla podle meteorologů vystoupat nejvýš na druhý stupeň povodňové aktivity. Větší povodně podle nich nehrozí.

Stoupá i hladina Vltavy v Praze. Odpoledne by měla dosáhnout prvního povodňového stupně. Magistrát hlavního města preventivně začal vyklízet náplavky, zprovozní také protipovodňová vrata na Čertovce.

Druhý stupeň povodňové aktivity platí také na řece Dyji v Podhradí v Jihomoravském kraji. Vylití toku z koryta se ale podle Gabriely Tomíčkové z Povodí Moravy lidé obávat nemusí.

„Vzhledem k tomu, že na horních částech Rakouské i Moravské Dyje už je po kulminaci, nepředpokládáme, že by se situace měla výrazně zhoršovat. Ve vodním díle Vranov máme, vzhledem k upuštěné hladině, dostatek prostoru pro převedení zvýšených průtoků, nebudeme tedy zatím zvyšovat odtok z přehrady,“ uvedla.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, bre, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme