Tající sníh zvedl hladiny řek, večer bude mrznout a sněžit

V Česku se začínají zvedat hladiny řek. Teploty šplhají na mnoha místech k deseti stupňům nad nulou a sníh rychle odtává. Povodňové stupně platí už na několika místech na Moravě a ve Slezsku. Večer ale znovu přijde ochlazení a sníh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pěnící vody potoka | Foto: Jan Rosenauer

„První stupeň povodňové aktivity může být dosažen v kraji Vysočina, v Pardubickém, Královéhradeckém, Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji,“ potvrdila meteoroložka Marie Odstrčilová. Sníh bude tát i během dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Večer začne znovu mrznout a sněžit, varuje meteoroložka Marie Odstrčilová

Druhý stupeň povodňové aktivity už platí na Českomoravské vrchovině na řece Svratce v Dalečíně. První stupeň hlásí menší řeky Bystřice a Loučka ve Skryjích. Voda už stoupá také ve východních Čechách.

„V současné době je první stupeň na Orlici v Lichkově. Nevylučuji dosažení dalších povodňových stupňů na Orlici, případně Novohradce a Doubravě,“ řekl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Žádné dramatické vzestupy ale v povodí Labe neočekávají.

Pozor na ledovku

Už navečer vystřídá oblevu prudké ochlazení. Meteorologové varují, že sníh, který bude po celý den roztávat namrzne a začne se tvořit náledí a ledovka.

„Už dnes večer začne od severozápadu v Čechách sněžit a během noci na sobotu se sněžení rozšíří i do dalších částí republiky. Jen na Moravě a ve Slezsku mohou padat ještě srážky smíšené. Bude také zesilovat vítr, takže se mohou hlavně o vánočních svátcích tvořit na silnicích sněhové jazyky, v polohách nad 700 metrů i závěje,“ varuje Marie Odstrčilová.

Naděžda Hávová, Igor Maňour, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme