Tajné služby bude možná kontrolovat i skupina lidí z řad soudců

Bezpečnostní informační služba a Vojenské zpravodajství budou pod přísnější kontrolou. Záměr nového způsobu prověřování činnosti tajných služeb dnes představil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zástupcům sněmovních klubů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 3.12.2014, Buhuslav Sobotka

Poslanecká sněmovna 3.12.2014, Buhuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Na zpravodajské služby dohlíží Poslanecká sněmovna prostřednictvím svých zvláštních kontrolních orgánů. Premiér Bohuslav Sobotka popsal ještě nový, druhý stupeň kontroly.

„Který se bude odvozovat od Poslanecké sněmovny a bude sloužit jako určitá forma přísnější kontroly zpravodajských služeb s tím, že by tento druhý stupeň mohl vstupovat i do živých svazků, které vedou zpravodajské služby,“ uvedl premiér.

Nově by mělo podle Sobotky kontrolovat zpravodajské služby pět osob z řad soudců nebo bývalých soudců vyšších obecných soudů či bývalých soudců Ústavního soudu. Na pětileté období by je volila sněmovna na návrh vlády.

Parlamentní kontrola by se měla po změně týkat vedle Bezpečnostní informační služby, tedy civilní kontrarozvědky, a Vojenského zpravodajství, což je jednotná ozbrojená zpravodajská služba, také Úřadu pro zahraniční styky a informace, což je civilní rozvědka.

Záměr nového způsobu prověřování činnosti tajných služeb souvisí s projednáváním novely, která rozšíří jejich pravomoci. Koncepce se podle Sobotky ještě bude měnit, politici k ní měli připomínky.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme