Tajné služby možná získají přístup k údajům z daňových přiznání

České tajné služby možná získají přístup k údajům z daňových přiznání. Vláda dnes schválila novelu zákona, která předpokládá prolomení mlčenlivosti daňových správců z Generálního finančního ředitelství. Podle vlády to omezí bezpečností rizika a také pomůže rozkrýt vlastnické struktury firem. Zákon teď posoudí parlament.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad, daňové přiznání, daně

Finanční úřad, daňové přiznání, daně | Foto: Filip Jandourek

„Má-li být naše práce účinná, efektivní - a to zejména v oblasti boje s organizovaným zločinem, korupcí a terorismem - nastávají okamžiky a situace, kdy potřebujeme znát původ, zdroje, ale i cesty velkých peněz, a neznalost je pro nás dost velkou komplikací.“

„Právě údaje, které mají k dispozici finanční úřady, nám mohou hodně pomoci, napovědět o transparentnosti, čitelnosti různých firem, organizací i různých osob,“ vysvětlil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Stalo se dnes na Radiožurnálu byli mluvčí BIS Jan Šubert a senátor za ČSSD a bývalý ředitel civilní rozvědky František Bublan

Potřebné informace získají tajné služby jen za předchozího souhlasu soudu podobně jako v případě odposlechů.

„Soudcům - konkrétně to bude předseda senátu Vrchního soudu v Praze - písemně řekneme, proč chceme tu informaci, k jakému účelu, k jaké operaci, čeho se to týká, a soudce potom rozhodne, jestli ano, nebo ne,“ dodal.

Senátor za ČSSD a bývalý ředitel civilní rozvědky František Bublan s návrhem v zásadě souhlasí. „Alespoň v Evropě neznám žádnou zpravodajskou službu, která by tuto možnost neměla. Automaticky se předpokládá, že zpravodajská služba, zvláště vnitřní, pokud chce státu zajisit tuto službu, musí ty informace mít," upozornil.

Podotkl však, že mu i přes nutné povolení od soudu stále bude chybět dostatečná parlamentní kontrola, jeslti nedochází ke zneužívání informací.

Jan Richter, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme