‚Tak přísaháme!‘ Slavnostní vojenský slib zazněl netradičně z brněnského náměstí

Slavnostní nástupy vojenských útvarů | Zdroj: Twitter Ministerstva obrany ČR

Na brněnském náměstí Svobody zaznělo v pátek sborově „Tak přísaháme!“ Věrnost České republice na netradičním místě slíbilo 355 rekrutů, mezi nimi bylo 92 žen. Odpoledne je slavnostní přísaha v plánu i ve Vyškově, celkem bude během pátku přísahat přes 900 vojáků.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přísaha jako tradiční součást oslav výročí vzniku československého státu 28. října se vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, účastnila se jí i hlava státu. Pro letošek se akce přesunula na Moravu.

Věrnost republice na brněnském náměstí Svobody odpřisáhlo 348 studentů Univerzity obrany v Brně, kteří po ukončení dvouměsíčního základního výcviku u Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově nastoupili ke studiu. Spolu s nimi přísahalo i sedm nových studentů Vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Ministr obrany Martin Stropnický v Brně řekl, že česká armáda doma i za hranicemi obhajuje svůj kredit důvěryhodného a spolehlivého partnera. "Nesmíme podceňovat otázku naší obranyschopnosti, a to ani za těch ideálních okolností, že obrana je v alianci společnou záležitostí, která se opírá o spravedlivé rozdělení nákladů, závazků a povinností," uvedl ministr.

Doplnil, že existuje mnoho zásadních úkolů, při jejichž plnění je česká armáda nezastupitelná. Připomněl, že řady armády rozšířilo vloni přes 2000 nováčků a letos se tento počet zopakuje.

Akce se na Moravu podle ministerstva obrany přesunula na žádost regionů, aby se slavnostní přísaha uskutečnila v místech, kde se nováčci na svoji další službu v armádě připravují. Podle některých médií byla přísaha přesunuta na přání Hradu, to ale prezident Miloš Zeman odmítl. Zeman se jako hlava státu zúčastnil všech čtyř předchozích přísah, před ním se jich pravidelně účastnil i jeho předchůdce Václav Klaus. V roce 2018 by se přísaha měla 28. října uskutečnit opět v Praze.

Slavnostnímu aktu přihlíželi na brněnském náměstí vedle stovek lidí zástupci veřejné správy v čele s primátorem Brna Petrem Vokřálem, představitelé bezpečnostních složek, brněnských vysokých škol, partnerských spolků a rodinní příslušníci nových vojáků. Akci zakončil slavnostní pochod vojáků.

Přísaha ve Vyškově začala odpoledne. Předcházela jí například statická ukázka obrněných kolových vozidel či ukázky výstroje a výzbroje chemického vojska a dalších.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme