Také hladina Labe už klesá

Klesající hladiny řek pozvolna odkrývají, jaké škody rozbouřená voda napáchala. Největší starosti dělá lidem, kterým voda zaplavila domy, chaty nebo garáže, mráz. Ten totiž prověří statiku domu a už teď je jasné, že spousta objektů bude muset být stržena. Vodohospodáři se také obávají ledových ker, které se mohou hromadit v řekách. Stav ohrožení ráno platil už jen na třech místech v zemi: na Mži na odtoku z vodního díla Hracholusky a na Labi v Mělníku a v Ústí. Novoroční potopa v Česku má na svědomí stovky zaplavených objektů i přerušení výroby v podnicích. Situace ale není zdaleka tak dramatická jako při srpnových záplavách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněné Labe v Ústí

rozvodněné Labe v Ústí | Foto: Jan Rosenauer st.

Stav ohrožení, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity, nyní platí už jen na třech místech republiky: v Ústí nad Labem, u Mělníka, na Mži na odtoku z vodního díla Hracholusky. V Litoměřicích a okolních obcích museli být někteří lidé evakuováni, v Ústí nad Labem je stále zatopena část silnice mezi Prahou a Děčínem. V Povrlech voda odřízla od okolního světa několik rodinných domků.

Hladina Labe v Ústí klesá přibližně o pět centimetrů za hodinu. Střekovská zdymadla nyní hlásí 717 centimetrů. Ve městě stále platí třetí povodňový stupeň. Skoro o půl metru kleslo od včerejška Labe v Ústí. Život ve městě se pomalu vrací do svých kolejí, přestože ještě nebyl odvolán třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. V současné době silničáři solí a čistí křižovatku, která byla pod vodou, aby mohly zítra znovu vyjet trolejbusy. Hlavní silniční tah spojující Prahu s Děčínem bude ale zprovozněn, až se řeka vrátí do svého koryta. V dopoledních hodinách byla obnovena dodávka elektrické energie do dvaceti domů v Roztokách U Povrlů na Ústecku. Od světa je stále odříznuto několik domů v této části města. Hasiči tu zbudovali lávku, po které je rodinám dopravováno zásobování. Stále komplikovaná je doprava v centru města Ústí nad Labem. Aktuální situaci popisuje zástupce ředitele městských strážníků Jan Novotný: "Zatím jsou zavřeny jak příjezd z Krásného Března k Benešovému mostu, tak i z druhé strany od Prahy. V případě, že voda klesne o 15 centimetrů, dalo by se zprůjezdnit rondelo spodní. V současné době to zahříváme, aby nedošlo k zamrznutí. Doufejme, že během dneška by ta silnice mohla být prujezdná." Osobní auta objíždějí zatopený úsek přes centrum města, kde dopravu řídí policisté. Úplně neprůjezdné zůstává střekovské návřeží, kde na silnici leží 15-20 centimetrů sněhu.

Důvod alespoň k malé radosti měli obyvatelé Hřenska, kterým energetici znovu připojili elektřinu. Do obce také dorazil první z deseti naftových vysoušečů. Voda klesá, a tak mohou pokračovat práce na záchraně zatopených objektů. Podařilo se už obnovit dodávku elektřiny do čtyř ze sedmi domů, které se ocitly na čas bez proudu. Obec už má také k dispozici další čerpadla a vysoušeče. Technická pomoc do Hřenska přiša hned z několika míst, a to nejen z děčínského okresu. 4 velkoobjemové naftové vysoušeče poskytla elektrárna Počerady. Kromě toho se může nasadit i víc agregátů na vysoušení vlhkosti, zateplování objektů a čerpání vody. Její hladina se v zatopených částech Hřenska snižuje, ale začínají další potíže. Na mnoha místech se podle člena krizového štábu Stanislava Křížka voda mění v nebezpečné ledové příkrovy. "Jestli nestačí voda klesnout rychleji od objektů, tak už naši hasiči odbourávají led od výloh a od dveří."

Voda přestala komplikovat život také lidem na Lounsku. Díky snížení odtoku z Nechranické přehrady se Ohře v Lounech opět vrátila do svého koryta. Opadla také hladina Berounky, Doubravy, Cidliny a Mrliny. Právě rozvodněná říčka Mrlina zasáhla v obci Vestec na Nymbursku asi 20 domů a jejich obyvatelé byli dočasně evakuováni.

Rozvodněné Labe se pomalu vrací do svého řečiště i na Litoměřicku. Znát je to také v Křešicích - obci, která byla loni v srpnu téměř celá pod vodou. Labe ustupuje z křešické návsi, ale voda ve sklepích některých domů zůstává. Místostarosta Pavel Richter k tomu uvedl: "Předpokládáme, že to čerpání začne za dva až tři dny, podle toho, jestli situace bude vypadat tak jak je předpoklad." Včera ještě kvůli vylitému Labi nebyl možný průjezd částí obce. Silný mráz ale proměnil vodu v led, který silničáři mohli odklízet. "Komunikace z Křešic do Záhořan, která nebyla průjezdná, už dnes k večeru průjezdná bude. Jestliže bude pokračovat pokles, tak si myslím, že ve středu už bude silnice úplně v pořádku.

Velká voda v minulých dnech poničila rekreační chaty, sklepy, ulice i objekty firem. S opadávající vodou začínají sčítat škody pojišťovny. V západních Čechách je hlášeno přes tři stovky pojistných událostí zhruba za dva miliony korun. V jižních Čechách se odhadují škody kolem tři čtvrtě milionu, dvě stovky pojistných událostí budou zřejmě v povodí Labe, Berounky a Mže. Celková odhadovaná škoda by neměla překročit sedm milionů korun.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme