Také senátoři pro pravidelné zvyšování penzí

Důchody se budou zvyšovat pravidelně vždy v lednu nového roku. Počítá s tím vládní novela zákona o důchodovém pojištění, kterou podpořil Senát. Zvyšování důchodů bude vycházet ze sta procent růstu cen a třetiny reálných mezd. Novelu ještě dostane k posouzení prezident. Zatím se důchody valorizovaly jen tehdy, když se inflace zvýšila alespoň o pět procent. Starým lidem by měla novela podle vlády přinést vyšší životní jistotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na jednání Senátu | Foto: Česká televize

Podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly zvýší nový systém valorizace jistoty důchodců. Předloha počítá s pravidelným lednovým zvyšováním s výjimkou dvou případů. Jedním z nich je situace, kdy ceny a reálné mzdy neporostou ani tak, aby bylo možné zvýšit penze aspoň o dvě procenta - pak by je stát valorizoval až v dalším termínu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla: Pravidelné zvyšování důchodů

Mimořádné zvýšení důchodů mimo pravidelný termín má naopak nastat tehdy, jestliže inflace ještě před lednem vzroste o více než deset procent. Špidla uvedl, že nový způsob zvyšování penzí nebude stát rozpočet více peněz a navíc bude administrativně jednodušší.

Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme