Také senátoři pro pravidelné zvyšování penzí

Důchody se budou zvyšovat pravidelně vždy v lednu nového roku. Počítá s tím vládní novela zákona o důchodovém pojištění, kterou podpořil Senát. Zvyšování důchodů bude vycházet ze sta procent růstu cen a třetiny reálných mezd. Novelu ještě dostane k posouzení prezident. Zatím se důchody valorizovaly jen tehdy, když se inflace zvýšila alespoň o pět procent. Starým lidem by měla novela podle vlády přinést vyšší životní jistotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na jednání Senátu | Foto: Česká televize

Podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly zvýší nový systém valorizace jistoty důchodců. Předloha počítá s pravidelným lednovým zvyšováním s výjimkou dvou případů. Jedním z nich je situace, kdy ceny a reálné mzdy neporostou ani tak, aby bylo možné zvýšit penze aspoň o dvě procenta - pak by je stát valorizoval až v dalším termínu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla: Pravidelné zvyšování důchodů

Mimořádné zvýšení důchodů mimo pravidelný termín má naopak nastat tehdy, jestliže inflace ještě před lednem vzroste o více než deset procent. Špidla uvedl, že nový způsob zvyšování penzí nebude stát rozpočet více peněz a navíc bude administrativně jednodušší.

Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme