Také u nás přijdou bezpečnostní opatření

Přísnější kontroly na hranicích, posílení hlídek nebo zpřísnění režimu při udělování víz občanům z rizikových zemí - taková bezpečnostní opatření plánuje ministerstvo vnitra po čtvrtečních atentátech v Madridu, ke kterým se přihlásila teroristická organizace Al-Káida. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse policie také v ulicích posílí některé své hlídky o psy, kteří jsou schopni nalézt výbušninu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ochrana Rádia Svobodná Evropa

ochrana Rádia Svobodná Evropa | Foto: Jan Rosenauer

Vývoj situace ve Španělsku hodnotily bezpečnostní složky v čele s ministrem vnitra Stanislavem Grossem dnes ráno. Zabývaly se také jejími případnými dopady na Českou republiku.

Vízový režim zpřísní ministerstvo zahraničí už od zítřka. Ministr zahraničí Cyril Svoboda se k tomuto kroku podle svých slov rozhodl při dnešní telefonické poradě s ředitelem Úřadu pro zahraniční styky. V čem toto zpřísnění bude spočívat? "Především v tom, že se nebudou udělovat hromadná víza, že se bude velmi pečlivě prověřovat každý žadatel," upřesnil ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Zřejmě ještě zavedeme, že občané některých vybraných zemí nebudou moci žádat o vízum jinde, než v zemi, kde mají trvalé bydliště."

Gross žádá o spolupráci

Ministr vnitra Stanislav Gross v rozhovoru pro Radiožurnál požádal občany, aby měli pochopení pro bezpečnostní opatření. "V každém kraji je vytipováno určité množsví objektů, řádově kolem 200, kde je zapotřebí věnovat větší pozornost."

Zároveň všechny vyzval, aby lidé s policií spolupracovali. "Chtěl bych, aby si lidé uvědomovali jednu zásadní věc. Bezpečnostní složky budou dělat, co je v jejich silách, ale bez pomoci veřejnosti nebudou mít ta opatření takovou efektivitu a v tomto směru bychom byli rádi, aby nám veřejnost pomáhala, a v případě, že budou přítomni u nějakého jednání, které by mohlo být zdrojem podezření, aby neváhali a příslušné složky o tom informovali."

Jak Radiožurnál informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, na železnici se zatím žádná speciální opatření nepřipravují. "Pokud se bezpečnostní orgány České republiky rozhodnou přijmout nějaká opatření, České dráhy je budou respektovat a taková opatření v rámci bezpečnosti cestujících přijmou. V tuto chvíli je ale předčasné hovořit o tom, co České dráhy na pokyn státních orgánů budou zařizovat a jak budou zajišťovat bezpečnost."

Ani České aerolinie zatím neplánují zpřísnění bezpečnostních opatření. Jak Radiožurnálu potvrdil Libor Kříž z tiskového odboru ČSA, další postup bude dopravce konzultovat se státními orgány. Podrobnosti o stávajících opatřeních společnost z bezpečnostních důvodů sdělovat nechce. "Navíc jsou stále v platnosti zvýšená bezpečnostní opatření, ke kterým ČSA přistoupily po útocích 11. září 2001."

I předseda vlády Vladimír Špidla sleduje intenzivně vývoj situace po madridských atentátech. Mluvčí vlády Anna Veverková řekla Radiožurnálu, že ministerský předseda se zajímá detailně o práci všech příslušných bezpečnostních složek. "Premiér má podrobné informace o tom, jak pracují tajné služby. Samozřejmě se vyhodnocují jejich poznatky a nepochybuji, že téma boje proti terorismu bude také jedno ze zásadních, které se otevře na jednání vlády zítra, v úterý a ve středu v Rumunsku a Makedonii."

Gross zdůraznil, že zpravodajské služby zatím nemají informace o tom, že by proti České republice byl připravován teroristický útok.

Opatření v dalších zemích

Německo žádá o mimořádnou schůzku ministrů vnitra patnáctky. Podle ministra Otto Schilyho je po událostech v Madridu nutné získat jasné informace o všech důkazech, které by mohly atentáty vysvětlit. Pokud se potvrdí stopa směřující k muslimským radikálů, bude to podle něj znamenat novou dimenzi islamistického terorismu v Evropě. Schily vyzývá ke koordinaci dalšího postupu vůči terorismu.

Bezpečnostní služby v Polsku jsou ve stavu zvýšené pohotovosti. Podle všech hodnocení situace ale neexistuje bezprostřední nebezpečí teroristickými útoky, uklidňuje obyvatele vláda. V rámci preventivních opatření provádějí polské bezpečnostní služby častější kontroly na hranicích, letištích, v přístavech, prostředcích hromadné dopravy a místech, kde se shromažďují větší skupiny osob, jako jsou kostely, kina, nebo nákupní centra. Stav zvýšené pohotovosti byl zaveden v Centru koordinace záchranných akcí a ochrany obyvatelstva. Důkladněji se sledují strategické body, jako elektrárny, rozvodny, rafinerie i benzínové stanice. Podobná opatření byla přijata už loni před Vánocemi. Ředitel Agentury pro vnitřní bezpečnost Andrzej Barcikowski uvedl, že tehdy skutečně hrozilo nebezpečí. Jeho zdroj ale zvláštní služby odhalily a zneutralizovaly. V tuto chvíli podle něj nebyly zjištěny známky bezprostředního ohrožení. To ale neznamená, že by Polsko bylo zcela v bezpečí, dodal Barcikowski.

Markéta Kaclová, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme