Také v Česku začíná diskuse o posílení tajných služeb

Po nedávných teroristických útocích v New Yorku a ve Washingtonu se také u nás začíná diskutovat o posílení pravomocí tajných služeb. Poslanci jim už v pátek dali právo žádat od telefonních operátorů výpisy hovorů. Před dalším rozšiřováním jejich pravomocí na úkor ochrany občanských práv ale někteří opoziční zákonodárci varují. K obezřetnosti vyzývají také ústavní soudci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Bezpečnostní a informační služby Jiří Růžek očekává na toto téma vážnou debatu. Z ní by podle něj mělo vyplynout, jaký prostor bude tajným službám vymezen a jaké prostředky jim budou dány k dispozici. Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas z ODS je pouze pro omezené posílení zpravodajských služeb v souvislosti s bezpečnostními opatřeními státu. "Ve smyslu personálním, materiálním, ve smyslu zkvalitnění jejich vybavení, zvětšení rozsahu jejich činnosti nejen v České republice, ale možná i do více teritorií v rámci světa - to určitě ano. Pokud se ale ptáte na to, zda mají být například usnadněny možnosti odposlechu telefonických hovorů a další zásahy do osobních svobod, tak tady velmi varuji před tím, aby současná situace byla zneužívána k podobným krokům".

Před možným zneužitím současné situace k zásahům do práv občanů varovali také ústavní soudci. Stát by podle jejich názoru měl zajistit bezpečnost občanů posílením bezpečnostních složek, nemělo by to ale být na úkor garantovaných práv - například prostřednictvím odposlechů telefonů nebo zásahů do bankovního tajemství. Jak řekl Českému rozhlasu předseda Ústavního soudu Zdeněk Kessler, vláda a zákonodárci budou muset být při přijímání jakýchkoli "bezprecedentních" opatření velmi opatrní.

Naše policie dokáže podle ministra vnitra Stanislava Grosse teroristům zamezit přístup ke kontům v České republice. Současně upozornil, že "podezřelá" konta v Česku nemůže obstavit vláda. Proto podle něj na případném zmrazení účtů budou spolupracovat policisté se státním zastupitelstvím či s analytickým útvarem na ministerstvu financí a Českou národní bankou. Gross doplnil, že zatím neexistují informace o žádném bankovním účtu v ČR, který by mohl být s terorismem spojován. Žádnou takovou informaci nemá ani šéf sněmovního branně-bezpečnostního výboru Petr Nečas. Šéf BIS Jiří Růžek na otázku, zda nějaké takové konto existuje, odmítl odpovědět.

Vladimír Hrubý, Marika Táborská, Alžběta Kobzová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme