Pětiletý spor o nákup taktických vest skončil dohodou České zbrojovky a ministerstva obrany

Ministerstvo obrany uzavřelo dohodu s Českou zbrojovkou v pětiletém sporu o nákup neprůstřelných vest, kterým se zabývaly i soudy. Podle dokumentu, který ministerstvo zveřejnilo tento týden v registru smluv, se obě strany dohodly na ukončení kupní smlouvy, aniž byla splněna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Zdroj: Armáda ČR

Zbrojovka se zavázala, že nebude požadovat náhradu škody a ušlého zisku, ministerstvo se omluvilo za své výroky o neschopnosti firmy. Podle Petra Sýkory z tiskového oddělení ministerstva obrany tak soudní spor končí. Obraně ani České zbrojovce z dohody neplynou žádné povinnosti, sdělil. Na uzavření smlouvy upozornil server Forces News.

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s Českou zbrojovkou, koupí od ní až 39 tisíc zbraní

Číst článek

Česká zbrojovka vyhrála v roce 2015 tendr na dodávku 2291 neprůstřelných vest pro českou armádu za 68 milionů korun. Dodávky doprovázely spory mezi ministerstvem a firmou o kontrole výroby vest, kvůli kterým nebylo zboží dodáno. Ministerstvo chtělo po firmě vysokou pokutu, Česká zbrojovka naopak kritizovala postup úředníků.

Ministerstvo obrany nakonec od smlouvy odstoupilo a záležitost skončila u soudu. Ten podle serveru Euro.cz na konci loňského roku rozhodl ve prospěch České zbrojovky a odstoupení od smlouvy zrušil. Ministerstvo ale mezitím nakoupilo balistické vesty u jiných dodavatelů.

V nyní uzavřené smlouvě se obě strany dohodly, že na plnění pět let staré dohody nebudou trvat. Česká zbrojovka se zároveň zavázala, že po ministerstvu obrany nebude chtít žádnou náhradu škody a ušlého zisku. Úřad naopak slíbil vzít zpět odvolání proti prosincovému rozsudku soudu a zároveň se České zbrojovce omluvil.

Spor o neprůstřelné vesty za 68 milionů: ministerstvo obrany prohrálo soud se zbrojovkou

Číst článek

„Česká republika - Ministerstvo obrany se tímto omlouvá České zbrojovce a.s. za veřejná prohlášení o její neschopnosti vyrábět vesty ochranné modulární a plnit tak kupní smlouvu. Česká zbrojovka a.s. tuto omluvu přijímá,“ uvádí smlouva.

Podle Sýkory dohoda o ukončení kupní smlouvy znamená, že obě strany nebudou ve sporu pokračovat. „Pro žádnou ze stran přitom z dohody o ukončení kupní smlouvy na dodávky ochranných vest neplynou žádné další povinnosti nebo nároky. Soudní řešení sporu se tak neuskuteční,“ doplnil.

Česká zbrojovka je pro českou armádu významný dodavatel ručních zbraní. V dubnu ministerstvo obrany uzavřelo s firmou rámcovou smlouvu na nákup až 39 tisíc ručních zbraní za až 2,35 miliardy korun. Společnost armádě dodá útočné pušky Bren 2, pistole CZ P-10 nebo podvěsné granátomety.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme