Takzvané Masarykovy debaty mají pomoci kultivovat veřejné diskuse v ČR

Studenti Masarykovy univerzity v Brně pořádají takzvané Masarykovy debaty. Jejich primárním cílem je kultivovat a rozvíjet veřejnou debatu v České republice. Vzorem jsou takzvané Oxfordské debaty, kde se dva týmy snaží diváky přesvědčit o platnosti či neplatnosti předem dané teze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita - budova rektorátu v Brně | Foto: Vladan Dokoupil

„Moji spolužáci měli pocit, že debaty, které se organizují v České republice, nepřinášejí názorový střet, opravdový souboj myšlenek, a protože znali tento debatní formát, tak se ho rozhodli přivést i do Brna,“ říká organizátorka debat Barbora Rácová.

Na začátku každé debaty vždy zazní jedna kontroverzní teze, podle které se rozdělí řečníci do dvou týmů, jeden ji obhajuje a druhý argumentuje proti ní. Pravidla vedení těchto diskuzí jsou podle Barbory Rácové jasně daná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Masarykových debatách mluvila na Rádiu Česko jejich organizátorka Barbora Rácová a studentka mezinárodních vztahů Masarykovy univerzity v Brně Barbora Kebová

„Na začátku má každý řečník sedm minut na to, aby řekl svůj hlavní argument, a pak je debata, kterou řídí moderátor. Následují dotazy diváků a na závěr má každý řečník zase tři minuty, kde vše shrne. Diváci hlasují jak na začátku debaty, tak i na konci. Ten tým, kterému se podaří získat více lidí, než měl na začátku, debatu vyhrál. Nejde tedy o absolutní počty,“ vysvětlila Rácová.

Největší výhodu vidí Rácová v tom, že řečníci na sebe mohou okamžitě reagovat. „Není to tak, že někdo 20 minut říká svůj názor a divák neví, jestli to je pravda. Takhle je tu hned někdo z druhé strany, který řekne: Tohle, co říkáte, je hloupost.“

Témata si vybírají studenti podle aktuálního dění, zajímají je věci, o kterých se mluví. „Včera to byla debata o preventivním útoku na Írán, chystáme domácí porody,“ uvedla Rácová.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme