Evakuaci českých diplomatů a spolupracovníků z Kábulu zajistí armáda ‚v nejbližších dnech‘

Evakuaci českých diplomatů, místních pracovníků ambasády nebo tlumočníků pomáhajících české armádě zajistí z Afghánistánu česká vojenská letadla. Stát by se tak mělo v těchto dnech, potvrdila pro Radiožurnál mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová. Bližší podrobnosti o probíhající operaci nebudou české úřadu kvůli bezpečnosti sdělovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo CASA C-295M, letiště Kbely | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Pro naše diplomaty v nejbližších dnech vypravíme vojenské letadlo, ale bohužel z důvodu bezpečnosti a toho, jak se tam situace zhoršila, nemůžeme upřesnit ani kdy to bude, ani jejich počet ani žádné jiné věci,“ popsala mluvčí Zechmeisterová Radiožurnálu.

Tálibán vstoupil do Kábulu. Jedná se o nenásilném předání moci, rýsuje se přechodná vláda

Číst článek

V sobotu ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) rozhodl o evakuaci diplomatů z české ambasády. Česko slíbilo pomoc i místním zaměstnancům velvyslanectví a tlumočníkům české armády, kteří o to požádali.

Povstalecké hnutí Tálibán v Afghánistánu urychleně postupuje, ovládá již většinu země, vláda má pod kontrolou z velkých měst již jen částečně Kábul. Islamističtí bojovníci Tálibánu již vstoupili na předměstí hlavního města.

Česká republika má v zemi dva diplomaty včetně velvyslance Jiřího Balouna. Po sobotním mimořádném jednání krizového štábu ministerstva zahraničních věcí Kulhánek na základě informací od spojenců a po doporučení Balouna rozhodl o evakuaci ambasády. Diplomati byli přemístěni pod ochranou jednotky Vojenské policie KAMBA na místní mezinárodní letiště, kde nyní čekají na evakuaci.

Diplomaté i tlumočníci

Rychle se vyvíjející situací se v sobotu večer zabývala i předsednictvo Bezpečnostní rady státu, které svolal premiér Andrej Babiš (ANO). Po jeho skončení jeho účastníci vydali tiskovou zprávu, ve které slíbili zajistit pomoc nejen diplomatům, ale i afghánským pracovníkům české ambasády a jejich rodinám. Podle Kulhánka by jim od Tálibánu hrozilo mučení a smrt. Přemístění mají slíbeno i tlumočníci, kteří pomáhali českým vojákům.

Novinářka Rahimi: Tálibánu nahrává nedůvěra ve vládu, v Herátu panuje strach o ženy a univerzitu

Číst článek

Podle Zechmeisterové evakuační lety zajistí vojenská letadla české armády, stát by se tak mělo „v těchto dnech“. Bližší informace nechtějí české úřadu s ohledem na bezpečnost operace i evakuovaných komentovat. Česká armáda může do Kábulu poslat buď transportní letouny CASA nebo dopravní stroje Airbus.

Islamisté z hnutí Tálibán podle agentury Reuters postupují do Kábulu ze všech stran. Z města se na poslední chvíli snaží uprchnout tisíce lidí. Stanice BBC uvedla, že povstalci procházejí městem bez jakéhokoli odporu ze strany armády a bezpečnostních složek.

Mluvčí Tálibánu v Dauhá sdělil, že bojovníci se mají držet v okrajových částech Kábulu a nepoužívat násilí, dokud hnutí nepřevezme moc. O tom podle něj nyní jedná jeho vedení s vládou.

Eliška Radinová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme