Tanky už tady jednou byly, upozornila Němcová v narážce na politické události

Srpnové události 1968 dnes přišla před budovu Českého rozhlasu, před kterou před 45 lety zahynulo 15 lidí, uctít řada významných osobností. Mezi nimi generální ředitel ČRo Peter Duhan, premiér v demisi Jiří Rusnok nebo předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. „Neměli bychom přestávat myslet na to, co se stalo a co se může během velmi krátké doby stát,“ řekla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny

Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny | Foto: Šárka Ševčíková

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová při dnešní příležitosti přečetla některé dokumenty z archivu Poslanecké sněmovny. „Protože jsem chtěla porozumět, co vedlo tehdejší zákonodárce, tehdejší zástupce československých občanů, aby odhlasovali, že zrada není zrada a že okupace není okupace,“ vysvětlila Němcová.

Tehdejší zákonodárci totiž v říjnu 1968 schvalovali smlouvu mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Svazu sovětských socialistických republik o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československé socialistické republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záznam ze vzpomínkové akce na srpnové události před Českým rozhlasem

„Z přítomných 242 poslanců tehdejšího Národního shromáždění v říjnu roku 1968, tedy dva měsíce poté, co Prahou a ostatními městy Čech, Moravy a Slezska projížděly ruské tanky, 10 odvážných se zdrželo a 4 ještě odvážnější byli proti. Pak nastal čas normalizace,“ připomněla předsedkyně Poslanecké sněmovny.

„Chci vás všechny poprosit, vzhledem k tomu, že se včera rozpustila Poslanecká sněmovna, abychom nepřestávali myslet na to, co už se jednou v naší zemi stalo. Co se může stát během velmi krátké doby. Jestliže tanky tady na tomhle místě byly a tady byli ti mrtví, tak za dva měsíce můžeme zjistit, že to, že se rozpustila Poslanecké sněmovna, nebyl tím nejlepším aktem, který nám všem posloužil do života svobodného a demokratického,“ zdůraznila Němcová.

Před budovou ČRo v Praze na Vinohradech se vzpomínalo na oběti ze srpna 1968

Číst článek

„Ale protože jsem optimista a protože se tady s vámi setkávám, tak vím, že nejsem sama, a věřím, že nás takový osud nečeká. Proto vzdávám čest těm, kteří padli,“ dodala. Před budovou Českého rozhlasu sklidila velký potlesk.

Část rozstřílené fasády Národního muzea bude i po rekonstrukci připomínat invazi z roku 1968

Číst článek

Čest obětem, které před rozhlasem padly, pak vzdal i generální ředitel ČRo Peter Duhan. „Poděkujme všem, kteří projevili osobní statečnost a boj s okupantskou mocí předem nevzdali. Je jenom na nás, jak jejich odkaz naplníme a jak nás všechny bude motivovat,“ řekl Duhan. Premiér v demisi Jiří Rusnok upozornil, že stejně jako vojenskou agresí, může být demokracie ohrožena plíživě a nenápadně.

ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme