Malá představila Zemanovi priority na ministerstvu. Chce rychlejší vymahatelnost práva a soudní řízení

Kandidátka na ministryni spravedlnosti Taťána Malá z ANO má za sebou schůzku s prezidentem Milošem Zeman. Představila mu v pondělí své priority v řízení resortu. Zmínila například zrychlení vymahatelnosti práva a soudních řízení.

Video Praha (Aktualizováno: 13:52 25. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka Taťány Malé s prezidentem Milošem Zemanem trvala zhruba hodinu. Jedním z témat jednání byla podle kandidátky na ministryni spravedlnosti její priority.

Malá na spravedlnosti? Šéfce jihomoravského ANO by nevadilo odložit vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

Číst článek

„Jednou z priorit bylo jednoznačně zrychlení vymahatelnosti práva a zkrácení soudního řízení. Bavili jsme také o tom, že je velmi potřebné řešit jmenování nových soudců. K tomu by mělo dojít na přelomu července nebo srpna, protože je potřeba posílit naše soudy o nové soudce,“ uvedla Malá po jednání se Zemanem.

Z dalších priorit je pro ni změna insolvenčního zákona. „Debatovali jsme o potřebě zvýšení nezabavitelné částky u dlužníků v oddlužení, kdy je potřeba motivovat dlužníky, aby vydělávali více peněz, aby odváděli sociální a zdravotní pojištění a aby plnili věřitelům,“ upřesnila.

Dalšími tématy byly rozpracované právní předpisy jako novela trestního řádu nebo civilní řád soudní.

S prezidentem pak podle ní neřešili její vzdělání, které se v poslední době stalo terčem kritiky. Malá vystudovala soukromou Panevropskou vysokou školu v Bratislavě. „Svou druhou vysokou školu mám veřejnou,“ dodala. Diplom má totiž i z Mendelovy univerzity v Brně.

Nebavili se podle ní ani o jejím podnikání nebo o podnikání svého manžela. Politička a její manžel vlastnili společnost All 4 Law, která získala procentní podíl v novojičínské firmě Insolvence CZ. Společnost radí dlužníkům i věřitelům.

Manžel poslankyně navíc spoluvlastní i firmu Swisscredit, která naopak poskytuje lidem mikropůjčky, tedy úvěry do 75 tisíc korun. Malá možný střet zájmů odmítla a podle serveru iDNES.cz minulý týden převedla celou společnost All 4 Law do vlastnictví svého manžela. 

„O vině a trestu rozhoduje soud. To rozhodně. Jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, aby ten soud rozhodoval teď. Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?“

Taťána Malá, leden 2018

Malá musela také odpovídat na dotazy novinářů ohledně svého dřívějšího vyjádření o možném odkladu stíhání premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše.

„Můj výrok měl otevřít veřejnou diskusi na téma imunity. Chtěla jsem, abychom se začali bavit, proč tady existuje institut imunity a proč je v právním řádu zakotven a jaké má důsledky to, když někdo vydán je, nebo není,“ vysvětlovala.

Místo toho, aby se tato veřejná diskuse otevřela, tak jsem dostala nálepku ochránkyně a obhájkyně Andreje Babiše,“ uvedla Malá s tím, že by byla ráda, aby se toto téma už uzavřelo.

Zeman již dříve uvedl, že její vyjádření nebylo šťastné, z jeho slov ale vyplynulo, že jmenování Malé to neovlivní.

„Zasloužila bych si, aby mi někdo dal šanci začít pracovat a ukázat, jestli něco umím, nebo neumím,“ dodala.

Po Malé přijal Zeman prezidentku Svazu obchodu a cestovního ruchu Martu Novákovou, která by se měla za hnutí ANO stát ministryní průmyslu a obchodu. Následovat budou kandidáti ČSSD na ministra práce a sociálních věcí a na ministra kultury Petr Krčál a Antonín Staněk.

Malá převezme úřad po Robetu Pelikánovi z ANO, který z vysoké politiky odchází. Nováková nastoupí po Tomáši Hünerovi za ANO. Krčál a Staněk nahradí další dva ministry jednobarevné vlády ANO v demisi, Jaroslavu Němcovou z ANO a Ilju Šmída za ANO.

Zeman by mohl novou vládu jmenovat ve středu ráno. Komunisté budou rozhodovat o její toleranci ve Sněmovně teprve v sobotu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme