Spravedlnost vedená stíhaným premiérem je absurdita, zní z opozice. Filip mluví u Malé o presumpci neviny

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) v pondělí večer náhle oznámila, že rezignuje. Malá, která vydržela ve funkci pouhých 13 dní, je podezřelá, že obě své diplomové práce částečně opsala. Na její rozhodnutí reagovala řada politiků.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:52 9. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plán hnutí ANO: Místo Taťány Malé povede ministerstvo spravedlnosti šéf hnutí ANO a premiér Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Vojtěch Filip (KSČM)

Považuji změnu stanoviska po tiskové konferenci za ústup mediálnímu tlaku, a to pro právní stát není nic pozitivního, protože místo parlamentní demokracie tady máme mediokracii. Předpokládám, že pan premiér požádá do vyřešení případu o to, aby tu funkci vykonával zároveň jako premiér. Nevím, co mohlo rozhodovat, protože když jsem slyšel tiskovou konferenci, tak jsem to bral jako její odhodlání funkci vykonávat.

Taťána Malá po 13 dnech končí jako ministryně. Spravedlnost chce dočasně řídit sám Babiš

Číst článek

Rozumím tomu, že někomu nemusí vyhovovat na té funkci, a ten si objednal poměrně netradiční způsob, protože jestliže před 15 lety někdo zpracuje nějakou diplomovou práci a ta je potom posuzována podle jiných kritérií, než tenkrát platila, tak to nepovažuji za příliš pozitivní věc.

Navíc trvám na tom, že samotné nařčení dokud není autoritativní rozhodnutí orgánu, který se zabývá plagiátorstvím, by nemělo vést k takovým krokům, protože právní stát je dán tím, že respektuje i takové principy, jako je presumpce neviny.

Alexandra Udženija (ODS)

Určitě je to dobrá zpráva pro Českou republiku, protože abychom měli ministryni spravedlnosti, která podvádí ve svých pracích, to by byla opravdu ostuda veliká.

Nastupující šéfka justice Taťána Malá podle expertů opisovala v diplomové práci

Číst článek

Nicméně už je ostuda jenom to, že pan premiér Babiš ji vůbec na to místo jmenoval a že to trvalo takto dlouho. Ale každopádně jsme rádi, že paní ministryně se přeci jenom odhodlala rezignovat. Na druhou stranu - podle informací, které máme - pan Babiš požádá pana prezidenta, aby dočasně vedl ministerstvo spravedlnosti. Tak to je také na pováženou, jestli někdo, kdo je trestně stíhán, má vést ministerstvo spravedlnosti, ale uvidíme, jak to bude dál. Vůbec si nemyslím, že to v tomto případě byl tlak médií.

Bylo dobře, že o tom média psala, protože pokud někdo prokazatelně podvádí v diplomové práci, tak nemá dělat nic na místě ministra, ještě spravedlnosti. Vždyť to je velká symbolika. Myslím si, že v tomto případě to nebyl tlak médií. Myslím si, že v tomto případě to byl opravdu tlak celé společnosti včetně petice, která byla založena a kde je přes 2000 podpisů. Takže to, že dnes paní bývalá ministryně, nebo jestli už rezignovala, nevím, říká, že to byla pouze mediální kampaň, tak si nalhává sama sobě a zkouší nám i nadále lhát.

Jan Farský (STAN)

Rezignovat měla už dávno. To vykrucování se a dnešní tiskovka, kdy vysvětlovala, jak plagiát je až 40 procent opsaného textu a ještě k tomu doplňovala příběhy ze svých studií a jak trpěla pět let, bylo hodně nedůstojné. Takže chápu, že jí výbor ANO vysvětlil, že už rezignovat musí.

Cesta náhradnice z Lelekovic do velké politiky. Vstupenkou Malé byla návštěva Čapího hnízda

Číst článek

Co ale vůbec nechápu, je, že zároveň se trestně stíhaný premiér rozhodl řídit ministerstvo spravedlnosti dočasně sám. S dočasností nemáme v České republice dobré zkušenosti a už to, že ve středu má dostat trestně stíhaná osoba ministerstvo spravedlnosti, byť dočasně, tak ministr spravedlnosti může zahajovat kárné řízení s jakýmkoli státním zástupcem, může si vyžádat informace i z živého spisu, pokud je odůvodní, a může dokonce odvolávat nejvyššího státního zástupce. Takže trestně stíhaná osoba, že vůbec uvažuje o tom, že takové pravomoci může převzít, je výsměch a facka všem slušným lidem v téhle zemi.

Jiří Pospíšil (TOP 09)

Považuji toto řešení a rozhodnutí ministryně Malé za rozumné. Ministryně Malá, která začala funkci vykonávat a byla již od počátku spojená s řadou kontroverzních výroků anebo skandálů, co se týče diplomových prací, by těžko mohla být silnou ministryní spravedlnosti, která by mohla provést důležité reformy v oblasti justice. Ta její pozice díky těmto skandálům byla oslabená a bylo zřejmé, že pokud by zůstala ve funkci, tak by byla ministryní, která by pouze udržovala resort v chodu a neměla by dostatečnou sílu pro nutné reformy. Rozhodnutí je podle mého názoru správné a přišlo včas.

Babiš: Malé držím palce, aby se obhájila. Pokud se ukáže, že opisovala, měla by asi odstoupit

Číst článek

Dovolím si říci, že pokud se Babiš stane ministrem spravedlnosti, tak to bude, jako když je kozel zahradníkem, jak se říká v tom slavném českém úsloví. Trestně stíhaný premiér, který současně stojí v čele justice, to mi připadá, že je spíš dobrý vtip a doufám, že tato vláda najde rychle jiného vhodného kandidáta do čela ministerstva spravedlnosti.

Tomio Okamura (SPD)

Andrej Babiš předvedl totální neschopnost a je to neuvěřitelná blamáž a selhání, že po devíti měsících jednání o vládě nebyl schopný dojednat funkční vládu. Dokonce jsme v situaci, že dva z členů vlády musí zajišťovat dvě až tři funkce. To znamená, že Andrej Babiš by měl mít nově na starosti i ministerstvo spravedlnosti, pan Hamáček má na starosti tři pozice, místopředsedu vlády, ministra vnitra a ministra zahraničí, aby vůbec nějaký slepenec vznikl.

Je to mocenský pakt, který nemá žádný program, nemá žádnou programovou shodu a podle toho to vypadá, protože když se někdo hádá o moc a o peníze, tak se rozhádá při první možné příležitosti, rozklíží se to, odstupují lidé, vyplouvají na povrch různé skandály a myslím, že je to neuvěřitelná blamáž a ostuda.

Ivan Bartoš (Piráti)

Sledujeme vývoj druhého pokusu o získání důvěry pro vládu Andreje Babiše. A paní Taťána Malá byla asi nejméně kompetentní navrhovaná ministryně. Samozřejmě vláda si pořád nese problémy - trestně stíhaného premiéra, že se opírá o hlasy komunistů, je tam pan (ministr dopravy Dan) Ťok, jsou tam ministři, kteří se dříve neosvědčili, není obsazeno ministerstvo zahraničí a teď to dokonce vypadá - po tom, co Taťána Malá měla tiskovou konferenci, kde měla obhájit svoje setrvání vůči kritikům, tak ohlásila svoji rezignaci -, že by mohl být dočasně pověřený vedením resortu spravedlnosti trestně stíhaný premiér Babiš, což už nám přijde, a mě osobně, jako naprostá absurdita.

Dva členové legislativní rady zvažují rezignaci. Důvodem je možné plagiátorství ministryně Malé

Číst článek

A vzhledem k tomu, že 11. (července) má tato vláda žádat sněmovnu o důvěru, tak situace je dost problematická i oproti tomu, v jakém stavu to bylo předtím. My s Piráty takovou vládu nepodpoříme a divím se, že třeba i koaliční partneři jako sociální demokracie se hlasitě nezvednou od stolu s bouchnutím, protože to je úplně dekadence.

Panu Babišovi do hlavy nevidím. Samozřejmě zvláštní bylo, že se o personálních otázkách vůbec nejednalo v tom třítýdenním referendu sociální demokracie. Ani ČSSD nemluvila o konkrétních lidech. Přitom vedení resortu není, kdo má kolik pozic, ale jak kvalitní lidé za kterou stranu jsou tam nominováni.

A tyhle čachry s ministry na poslední chvíli, byl bych nerad, aby zapadlo, že Andrej Babiš chce, aby to přehlušila nějaká kauza králíků a opsaných diplomek, i když to v podstatě bylo to nejmenší, co paní Malé šlo vyčítat, protože je ve střetu zájmů ve svém podnikání v insolvencích. Zároveň se vyjadřovala na obhajobu premiéra Babiše - v těch fázích, kdy se jednalo o jeho vydání -, že spravedlnost může klidně čtyři roky počkat, že by se stíhání mohlo odložit.

Malá: Nečekala jsem, že někdo bude studovat moji 13 let starou práci o králících, kdykoli si ji obhájím

Číst článek

Prostě je tam problém za problémem. Mrzí mě, že Andrej Babiš selhává v tom standardním postupu jednání o nějaké demokratické vládě. Navíc se chce opírat o hlasy komunistů. Jsem velmi zvědavý, co zazní na jednání sněmovny, a Piráti jasně vysloví nedůvěru takového vládě. Podle mě by to měl asi udělat každý, kdo to s politikou myslí vážně.

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

Neříkám na to nic jiného, než že jestli ji nahradí dočasně člověk, který je obviněn z trestného činu podvodu, tak to opravdu není k ničemu lepšímu. Myslím, že celá ta situace je jak z absurdní hry Václava Havla a můžeme jen říct, že jsou to paradoxy, že člověk, který je podezřelý, že byl plagiátorem, tak odstoupí, ale premiér je trestně stíhaný, je obviněn ze závažného trestného činu. Takže to spíše připomíná nepovedenou frašku nebo absurdní drama.

Martin Netolický (ČSSD)

Myslím, že po dnešní tiskové konferenci se ukázalo, že argumentace byla velmi nedůvěryhodná. Když jsem to poslouchal, tak jsem skoro měl pocit, že paní ministryně se do toho více zaplétá, než že by něco vysvětlovala, a proto je to dobrá zpráva především pro Českou republiku. Myslím, že to výrazným způsobem zvýšilo šanci žádosti vlády o získání důvěry v Poslanecké sněmovně a zároveň to ukazuje, že pan premiér Babiš bude muset nominovat dalšího člena vlády.

‚Je pracovitá, komunikativní, má tah na branku.‘ Babiš uvedl do úřadu ministryni Malou

Číst článek

My jsme jako sociální demokraté dnes potvrdili Miroslava Pocheho jako našeho kandidáta na ministerstvo zahraničních věcí a předpokládáme, že naše nominace půjde s nominací nového ministra spravedlnosti k panu prezidentu republiky.

Domnívám se, že to řešení je v zájmu České republiky a to je myslím nejpodstatnější, protože těch vtipů, které jsem zaznamenal nejenom mezi veřejností, ale především v právnické oblasti, bylo tolik, že si nedovedu představit, že by paní Malá byla schopna komunikovat se soudci, se státními zástupci, advokáty, představiteli právnických fakult, což je standardní práce ministra spravedlnosti. Akorát by to ukazovalo, že se výrazným způsobem snižuje autorita tohoto úřadu, což si myslím, že by nebylo dobře.

Je to paradox dnešní doby, ale musíme vnímat, že pan předseda vlády reprezentuje politickou stranu, která vyhrála volby, a voliči jednoznačně řekli, že trestně stíhaný předseda tohoto volebního hnutí jim nevadí, a proto to vnímám jako výsledek voleb do Poslanecké sněmovny. A domnívám se, že jde o dočasné řešení stejně tak jako u pověření pana předsedy ČSSD Hamáčka na ministerstvu zahraničních věcí, takže si myslím, že v řádově týdnech se dozvíme nové nominace a pan prezident by tak, jak říká Ústava, měl jmenovat všechny kandidáty.

Z mého pohledu to naopak ukazuje, že i paní Malá doznala, že ten problém je tak zásadní, že by měla odstoupit, a proto si myslím, že koaliční dohoda bude podepsána v souladu se všemi dohodami, které byly uzavřeny, a myslím, že celkově se situace zklidní.

jsv, mkr, mv, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme