‚Tato tragédie vstoupila do Vánoc.‘ Památku horníků si lidé připomenou i na půnočních mších

Životy třinácti horníků, kteří ve čtvrtek zemřeli při výbuchu metanu a následném požáru v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku, v pondělí na Štědrý den večer uctí lidé na půlnočních mších ve Stonavě na Karvinsku i v Ostravě. Ve Stonavě bude oltář svaté Barbory, patronky horníků, střežit hlídka v hornických uniformách. Uvedl to stonavský farář Roland Manowski.

Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé před budovou dolu ČSM zapalují svíčky

„Dal jsem výzvu naším občanům, aby letošní vánoční svátky a přechod do nového roku, pokud možno, oslavovali spíše zamyšlením, bez petard a ohňostrojů," řekl starosta Stonavy. | Foto: Vladimír Pryček | Zdroj: ČTK

„Mše budou dvě. Dnes ve 21:00 a v úterý pak v 10:15. Je to proto, že ne každému vyhovuje večerní čas," řekl Manowski. Dodal, že půjde o vánoční mše.

„Ale tato tragédie do Vánoc vstoupila. Proto to chci spojit," řekl. O neštěstí 13 horníků a smutku jejich rodin bude proto mluvit ve svém kázání. Citovat bude i z kondolenčního dopisu, který farnosti zaslal katovický arcibiskup Wiktor Skworc. Ten promluvil i v neděli na mši v Katovicích.

„Náš region má silnou hornickou tradici. Proto nás neštěstí v dole na Karvinsku tak zasáhlo," řekl arcibiskup. Znovu se podle něj ukázalo, jak je práce v podzemí nebezpečná. „Povolání horníka je těžké. Když jede klecí dolů, nikdy neví, zda vyjede i nahoru," řekl. Podle něj je nutné podrobně prošetřit, co bylo příčinou této tragédie. „V duchu jsme s rodinami mrtvých horníků," doplnil.

Stovky lidí se v Katovicích modlily za zemřelé horníky a oběti tsunami v Indonésii

Číst článek

Bez ohňostrojů

Ke klidným oslavám Vánoc a konce roku vyzval obyvatele Stonavy starosta Ondřej Feber (ANO). „Dal jsem výzvu naším občanům, aby letošní vánoční svátky a přechod do nového roku, pokud možno, oslavovali spíše zamyšlením, bez petard a ohňostrojů," řekl Feber. Obec určitě připraví i pietní akt. Hovořit o jeho konkrétní podobě je podle starosty ale předčasné.

Tradiční půlnoční mše o Štědrém večeru v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě se bude také sloužit za oběti důlního neštěstí, uvedl mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda. „Zpráva o důlním neštěstí v dole ČSM ve Stonavě nás hluboce zasáhla, o to více, že nastala v této předvánoční době. Vyjadřujeme svou upřímnou soustrast všem pozůstalým po obětech neštěstí a zahrnujeme ve svých modlitbách všechny oběti, zraněné a také rodiny, které neštěstí zasáhlo," uvedli biskup František Václav Lobkowicz a pomocný biskup Martin David.

K pietě za horníky se už dříve připojila řada měst. V Karviné zrušilo sobotní a nedělní program vánočních trhů. V Bohumíně se zase neuskuteční plánovaný Štědrovečerní ohňostroj. V Ostravě v v pátek zhasly světelné dominanty města - Věž nové radnice, Sýkorův most a Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice (DOV). V (hornickém muzeu) Landek Parku u správní budovy bývalého Dolu Anselm visí černý prapor a hornická vlajka na půl žerdi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme