Tatra patří podle TI ke zbrojovkám, které nejméně bojují proti korupci

Vláda a ministerstvo obrany by měly podle české pobočky Transparency International požadovat po zbrojařských firmách zavedení protikorupčních a etických pravidel. Podle organizace by tak bylo možné předcházet případnému nelegálnímu jednání při zbrojních zakázkách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany | Foto: Filip Jandourek

Transparency International také představila pravidelný mezinárodní Protikorupční index zbrojních firem.

Českou republiku v něm zastupuje pouze společnost Tatra. Skončila v nejhorší skupině, a patří tak ke zbrojovkám, které jsou v boji s korupcí nejslabší.

Programový ředitel organizace Transparency International Radim Bureš ale upozornil, že došlo ke změně vlastnické struktury kopřivnické Tatry.

„Firma svým způsobem bojovala o přežití, takže si dovedu představit, že měla jiné starosti, než vytváření protikorupčních programů. Rád bych ocenil, že dnes se k tomu firma postavila čelem a přijala naše výtky a doporučení a zavázala se, že protikorupční program bude rozvíjet,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případných protikorupčních pravidlech pro zbrojovky mluvili Radim Bureš z Transparency International a ministr obrany Martin Stropnický

Mluvčí Tatry Andrej Čírtek zdůraznil, že společnost nejedná protiprávně, jen zatím nemá příslušná opatření.

„Na co zatím nebyl čas, bylo zavádění preventivního protikorupčního programu, protože prioritou bylo vůbec zachránit automobilku, zachránit pracovní místa, najít zakázky, obnovit důvěru bank a dodavatelů. Teď už je Tatra v jiné situace a ve spolupráci s Transparency International chceme i tento protikorupční program zavést a stát se první českou průmyslovou firmou, která jeho požadavky splní,“ vysvětlil.

Bureš se také domnívá, že pokud by v indexu byly hodnoceny i další české zbrojařské firmy, nedopadly by lépe.

„Bylo by dobře, kdyby i tyto firmy – třeba Aero Vodochody je velká firma, Česká zbrojovka, ale i stání podniky jako jsou Letecké opravny Malešice, Vojenský opravárenský závod – dobrovolně přistoupily k těmto programům a začaly je zavádět,“ myslí si.

Stropnický: Donutit je nemůžeme

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) iniciativu organizace Amnesty International vítá. Je prý potřeba zbavit zbrojařský průmysl špatné pověsti. Podle ministra je klíčem dodržování platných zákonů.

„Měl by to být obchod jako každý jiný. Mým zájmem a zájmem vedení ministerstva samozřejmě je, aby všechny ty příběhy byly definitivně minulostí,“ potvrdil.

Ministerstvo se podle Stropnického snaží se zástupci zbrojařského průmyslu spolupracovat a například jim pomáhá při pronikání na zahraniční trhy. V dohledné době by se tak prý mohla projednávat i otázka protikorupčních a etických pravidel.

„Nemůžeme je k tomu donutit, můžeme je k tomu vyzvat, což s největší pravděpodobností uděláme. Netvrdím, že na základě toho, že k tomu někdo přistoupí, může mít automaticky nějakou srovnatelnou výhodu. Ale rozhodne je to faktor, ke kterému by se mělo přihlédnout. Když se k tomu firma zaváže, tak by to rozhodně měl být nějaký plusový bod při případné soutěži o zakázku,“ uvažuje Stropnický.

ČRo, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme