Stovky taxikářů jezdily na nábřeží kolem Rudolfina a Národního divadla. Doprava kolabovala

Stovky taxikářů v pondělí odpoledne opět vyjely protestovat proti službám typu Uber. Podle původního plánu měli zamířit k pražskému Letišti Václava Havla. Trasa se ale na poslední chvíli změnila a taxikáři vyjeli do centra metropole, kde zkolabovala doprava. Během dne také požádali premiéra v demisi a šéfa ANO Andreje Babiše o schůzku.

Praha (Aktualizováno: 18:40 12. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxikáři během pondělního protestu kroužili mezi Rudolfinem a Národním divadlem. Na snímku kolona u Národního divadla | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Taxikáři v Praze třetí den protestovali proti službám typu Uber. Stovky aut zamířily kolem 15.30 ze Strahova na nábřeží, kde jezdily mezi Rudolfinem a Národním divadlem tam a zpět podobně jako minulý týden po magistrále.

„Pro protest si vybrali pravobřežní komunikaci, konkrétně ulici Křižovnickou, Smetanovo nábřež, Masarykovo nábřeží a Rašínovo nábřeží a další přilehlé komunikace. Zda taxikáři zamíří ještěš do dalších jiných lokalit je zatím otázkou," uvedli na svých stránkách pražští policisté. Průběh protestu opět monitorovali také pomocí helikoptéry.

Do protestu se podle magistrátu zapojila zhruba tisícovka aut. A doprava v místě protestu vpodvečer zkolabovala.

„Pravobřežní komunikace jsou téměř neprůjezdné. Proto prosíme řidiče, kteří nemusí bezpodmínečně do úzkého centra metropole, aby k jízdě za svým cílem využili jiných komunikací,“ informovali po páré hodině odpolední na svých stránkách pražští policisté.

Taxikáři během pondělního protestu kroužili mezi Rudolfinem a Národním divadlem. Na snímku kolona u Národního divadla | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Problémy měli také cestující v pražské hromadné dopravě, některé spoje nabraly zpoždění.

„Taxikáři svojí stávkou blokují provoz MHD v centru Prahy. Tramvajové linky 17, 18, 20 a autobusová linka 201 nabírají v oblasti Staroměstské a Právnické fakulty zpoždění, stojí v koloně,“ objevilo se kolem páté odpolední na twitteru Pražské integrované dopravy.

Mezi Staroměstskou a Národním divadlem pak nejely několik desítek minut tramvaje. Taxikáři u Karlových lázní svými vozy napříč zablokovali koleje, což museli řešit i policisté. Pražský dopravní podnik se proto rozhodl některé své vozy odklonit.

Situace se začala uklidňovat až kolem šesté hodiny večerní. „Organizátoři na začátku svého protestu avizovali, že dopravu v hlavním městě chtějí blokovat do osmnácti hodin. Vše nasvědčuje tomu, že tento plán dodrželi. Provoz se v úzkém centru metropole vrací do normálu,“ uvedli pražští policisté.

Taxikáři píší Babišovi

Organizátoři v pondělí e-mailem kontaktovali úřad vlády a poslali SMS premiérovi v demisi a šéfovi ANO Andreji Babišovi. Předsedu vlády žádají o schůzku, uvedla místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová.

„Napsala jsem mu skutečně naléhavou textovou zprávu a zároveň jsme posílali oficiální mail na vládu s víceméně tím samým textem. Takže teď už je to na nich," uvedla Venclová.

Nyní bude čekat na reakci. Při protestech minulý týden Babiš uvedl, že pokud mu přijde oficiální pozvání, s taxikáři se sejde. Vládu žádají, aby začala řešit situaci kolem řidičů Uberu a dalších podobných služeb. Podle nich porušují zákon a narušují podnikatelské prostředí.

Původně měli v pondělí taxikáři vyjet směrem k Letišti Václava Havla. Trasa protestu se ale na poslední chvíli změnila. Teprve při výjezdu ze strahovského parkoviště dostávali řidiči mapky s trasou, kam mají jet. 

Už ve čtvrtek a pátek zpomalovaly stovky vozidel několik hodin dopravu v centru hlavního města, dopravní situaci však zásadně nezhoršily.

Podle organizátorů se protestu účastnila v pátek tisícovka vozů, magistrát jejich počet odhadl na polovinu. O den dříve podle organizátorů dorazilo na 2000 aut, magistrát udával číslo kolem 1400.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300. Některým vadí, že řidiči služby Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry.

Vláda pak podle nich situaci neřeší. Podle ministerstva dopravy by příslušná novela měla být hotová v horizontu několika týdnů.

Uber tvrdí, že není taxislužba, ale nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Lidé si mohou přes mobilní aplikaci Uber zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě.

Taxikáři během pondělního protestu na mostě Legií. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme