Bez taxametru a svítilny, ale s nálepkou. Začínají platit nová pravidla pro taxikáře

Taxikáři od středy už při elektronických objednávkách nemusí používat taxametry či střešní svítilny, povinné už nebudou ani zkoušky z místopisu. Nutná naopak bude nová evidenční nálepka na vozidle. Provozovatelům navíc vznikne odpovědnost za provoz. Novinky pro provoz taxislužeb v Česku zavádí novela zákona o silniční dopravě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxikáři od středy už při elektronických objednávkách nemusí používat taxametry či střešní svítilny, povinné už nebudou ani zkoušky z místopisu (ilustrační foto) | Foto: Michael Kauer | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Srovnáváme podmínky klasické taxislužby s moderními aplikacemi. Úpravy povedou k zatraktivnění taxislužby, dojde ke zvýšení konkurence mezi dopravci, což může snížit cenu pro zákazníka. Cestující bude při využití aplikace vždy dopředu znát cenu, kterou za cestu zaplatí,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Taxi v Praze zdraží. Sazby za ujeté kilometry, čekání a nástup porostou od dubna

Číst článek

Jednou z hlavních novinek zákona je zrušení povinnosti mít ve výbavě taxametr a střešní svítilnu. Povinnost odpadne při elektronických objednávkách například přes mobilní aplikaci.

Při elektronických objednávkách však musí být cena určena předem. Při objednání taxi přímo na ulici nebo telefonicky budou moci zákazníky svézt stále pouze taxikáři s taxametrem a svítilnou.

Další novinkou je žlutá evidenční nálepka, kterou si taxikáři budou muset během následujícího půlročního přechodného období opatřit od úřadů pro všechna vozidla.

Místo taxametru bude stačit jen mobilní aplikace. Vláda schválila nová pravidla pro taxislužby

Číst článek

„Cestující díky tomu pozná, že se jedná o evidované vozidlo taxislužby, což znamená, že je pojištěné a podrobuje se častějším technickým prohlídkám. Evidenční nálepka také umožní policii a kontrolním orgánům rozpoznat vozidla taxislužby, včetně těch nevybavených taxametrem,“ dodal Havlíček.

Podle ministerstva by to mělo zamezit provozu taxi neprověřenými řidiči. Zákon proto zavádí i nový institut odpovědnosti provozovatelů, který by měl umožnit sankcionovat provozovatele taxi za porušení povinností či nelegální provoz. To doposud možné nebylo.

Změnou je i omezení některých práv místních úřadů, povinné tak už nebudou zkoušky z místopisu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme