Nová pravidla pro alternativní taxislužby platí už měsíc. Řidiči nemusí mít taxametry nebo svítilny

Zablokovaná pražská magistrála nebo třeba potyčky na Letišti Václava Havla – i takové postupy v minulosti zvolili tradiční taxikáři, aby se vymezili proti alternativním taxislužbám přes mobilní aplikace typu Uber nebo Bolt. Podle nich nabízely přepravu protiprávně. Už měsíc ale platí novela zákona, která fakticky zlegalizovala všechny typy taxislužeb. Například ty alternativní za určitých podmínek můžou jezdit bez taxametru a bez svítilny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už měsíc platí nová pravidla pro alternativní taxislužby jako Uber nebo Bolt (ilustrační foto). | Foto: Dan Gold | Zdroj: Fotobanka Unsplash | CC0 1.0

„Já třeba jedu takhle po Praze, přijde mi zakázka, já už vidím, jaká je adresa a kolik je to kilometrů. Cena je daná od začátku,“ vysvětluje Radiožurnálu řidič Filip. Právě to, že cenu zná zákazník předem z mobilní aplikace a během cesty se nesní změnit, je jednou z podmínek, aby Filip mohl jezdit bez taxametru a svítilny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Už měsíc platí nová pravidla pro alternativní taxislužby jako Uber nebo Bolt. Řidiči, kteří tyto mobilní aplikace využívají, nemusí mít taxametr nebo svítilnu..

Novela zákona o silniční dopravě účinná od letošního července tím vyšla vstříc aplikacím, jako jsou původem americký Uber nebo estonský Bolt. Jejich řidiči totiž zpravidla taxametr neměli.

Šéf Boltu pro Česko Jakub Dvořák tak změnu chválí. „Mobilní aplikace umí kvalitou taxametr převýšit. Taxametr už je přežitek,“ říká.

Jiný pohled na novelu má ale ředitel konkurenční původem české aplikace Liftago Ondřej Krátký. Pro zákazníky se podle něj nic zásadního nezměnilo a například fixní cena spíš přepravu zkomplikovala.

„Ten mód není uživatelsky pohodlný. Když chcete jako zákazník přibrat nového pasažéra nebo změnit trasu, tak to v podstatě není možné. Takže vznikl nový mód, který není vůbec uživatelsky přívětivý,“ popisuje.

Bez taxametru a svítilny, ale s nálepkou. Začínají platit nová pravidla pro taxikáře

Číst článek

Kontroly z magistrátu

Dosavadní kontroly ze strany Prahy navíc ukazují, že ne všichni dopravci nová pravidla dodržují. Magistrát zatím provedl necelých 50 kontrol. U všech jízd zprostředkovaných mobilní aplikací úřednici objevili pochybení, například chybějící potvrzení o přepravě, které musí dopravci vystavit po každé cestě.

„Přeprava tak měla být uskutečněna se střešní svítilnou a taxametrem,“ potvrzuje mluvčí Prahy Tadeáš Provazník.

Pražský magistrát kvůli tomu se všemi dopravci, kteří pochybili, zahájí správní řízení, tedy buď s konkrétními řidiči, nebo s firmami, pro které pracují. Nikoliv ale přímo s provozovateli mobilních aplikací. Podle Provazníka novela zákona omezila městům nad taxislužbami dohled.

„Zrušením například některých zkoušek pozbyla města jakoukoliv možnost ovlivňovat kvalitu řidičů taxislužby a znalostí z oblasti jejich zákonných povinností, jako například znalosti zákona na ochranu spotřebitele, zákona o silniční dopravě nebo zákona o silničním provozu,“ říká.

Mobilním aplikacím ale novela zavedla povinnost prověřovat, zda dopravci dodržují pravidla. Konkrétně jestli mají koncesi, průkaz taxikáře a jestli jezdí autem registrovaným jako taxík. Například zmíněné Liftago to podle Ondřeje Krátkého kontrolovalo už před platností zákona. Podobnou praxi potvrzuje i Jakub Dvořák z Boltu, přesto po prvním červenci kvůli nesplnění pravidel zablokovali některé řidiče.

Budoucnost Airbnb v Praze? Krátkodobé pronájmy po koronaviru oživují, město ale plánuje regulace

Číst článek

„K 1. červenci jsme všechny účty ověřili. U jednotek procent řidičů došlo k zablokování. Dokumenty, které nám dodali předtím, už jsme ve veřejné databázi nenašli. Vyzvali jsme je, ať si to doloží,“ říká.

Na jednom se provozovatelé mobilních aplikací shodují. Volnější pravidla povedou k tomu, že přivydělávat si jako taxikář bude snazší. A že se objednávky řidičů přes mobil rozšíří i do krajských měst, ve kterých například zahraniční aplikace zatím nepůsobí.

Dokazuje to i to, že americký Uber začal v tomto týdnu opět působit v Brně. Před třemi lety musel z města podle odejít kvůli rozhodnutí soudu, které službu v moravském městě zakázalo.

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme