Soud za předražování jízdného potrestal taxikáře a úředníka, dostali podmínky a peněžité tresty

Za předražování jízdného a korupci potrestal Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu skupinu taxikářů a bývalého úředníka pražského magistrátu podmínkami. Uložil jim také peněžité tresty. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxikáři vinu odmítají. V minulosti přiznali, že vyšší jízdné účtovali, hájili se ale tím, že zákazník vždy o ceně věděl dopředu a souhlasil s ní. Ilustrační foto | Foto: Lexi Ruskell | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Soud má za to, že vina byla prokázána převážnou většinou provedených důkazů,“ uvedla předsedkyně trestního senátu Helena Králová.

Michal Šotola, Giovanni Piscicelli Taeggi a Zdeněk Ponert podle obžaloby od dubna do listopadu 2015 zákazníkům účtovali mnohonásobně vyšší jízdné, než nařizuje magistrát.

S pražskými taxikáři jezdím obden, ale na ulici bych si na ně nemávl, říká Janek Rubeš

Číst článek

Další obžalovaní, Pavel Jelínek a Luboš Zdeněk, podle spisu organizovali výběr úplatků pro úředníka Luďka Šmejkala, který tehdy pracoval jako referent v oddělení pro kontrolu taxislužby.

Poslední obžalovaný taxikář, Valentin Záruba, který v průběhu hlavního líčení zemřel, peníze muži předával. Šmejkal pak Zárubovi podle spisu poskytl informace o plánovaných kontrolách, které Jelínek rozesílal dál.

Šotolovi, Taeggimu, Jelínkovi a Zdeňkovi uložil soud rok a půl dlouhou podmínku s odkladem na dva roky. Ponerta, který jako jediný nebyl odsouzen za korupci, potrestal osmiměsíční podmínkou. Šmejkalovi uložila Králová tři roky s odkladem na pět let. Většina obžalovaných má také podle nepravomocného rozsudku zaplatit peněžité tresty od 55 do 100 tisíc korun, propadnou jim také mobilní telefony.

Praha zkouší ztížit život nepoctivým taxikářům u hlavního nádraží. Úplný zákaz vjezdu neprošel

Číst článek

Taxikáři vinu odmítají. V minulosti přiznali, že vyšší jízdné účtovali, hájili se ale tím, že zákazník vždy o ceně věděl dopředu a souhlasil s ní. Cenu navyšovali podle svých slov například proto, aby pokryli náklady na zpáteční cestu. Upozorňovali mimo jiné na to, že se naposledy magistrátem stanovená maximální cena zvýšila před 12 lety. Nesouhlasí ani s tvrzením obžaloby, že by byli členy organizované skupiny.

S tím souhlasila i soudkyně, podle které znaky pro organizovanou skupinu splněny nebyly. Králová podotkla, že rozumí tomu, že taxikáři bojovali proti cenám stanoveným magistrátem, takový boj lze ale podle ní vést pouze zákonnými prostředky. Nepřistoupila také na návrh státního zástupce, aby obžalovaným zakázala pracovat v taxislužbách, takový trest by podle ní nebyl přiměřený. Zákaz činnosti uložila pouze Šmejkalovi, který podle verdiktu nesmí pět let pracovat ve státní správě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme