Taxikáři budou v úterý protestovat proti státní správě, tentokrát půjdou pěšky ke Strakově akademii

Taxikáři plánují příští týden v úterý projít pěšky Prahou. Protestní pochod povede z náměstí Jana Palacha k Úřadu vlády. Tam chtějí politikům předat své požadavky. Radiožurnálu to potvrdil Petr Polišenský ze Sdružení českých taxikářů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražští taxikáři blokují magistrálu, kvůli cenám i 'nelegální konkurenci'

Pražští taxikáři v minulosti blokovali magistrálu, kvůli cenám i 'nelegální konkurenci' | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Sejdeme se na náměstí Jana Palacha, budeme pokračovat až k úřadu vlády. Tam předáme svoje požadavky,“ řekl Petr Polišenský.

Řidičům vadí, jak v Česku fungují přepravní společnosti typu Uber nebo Taxify. Původně si na 4 dny zabrali část Letenské pláně. V úterý ale místo protestu změnili.

Podle webu magistrátu mají mezi devátou a dvacátou hodinou zabrané náměstí Jana Palacha, Mánesův most, Klárov a prostor před Strakovou akademií. Sdružení očekává, že se do protestu zapojí zhruba 500 řidičů.

Vypněte Uberu a Taxify aplikace, dokud nebudou dodržovat zákony, vyzývají taxikáři

Číst článek

Ministerstvo dopravy začalo v uplynulých měsících připravovat novelu zákona o silniční dopravě. Podle taxikářů je ale návrh špatný. „Požadujeme, aby ministerstvo navrhovanou novelu úplně stáhlo a začalo seriózně spolupracovat a vytvářet ji se všemi odbornými subjekty ať zájmovými, či komerčními, kterých se problematika taxislužby týká,“ uvedlo sdružení taxikářů ve svém prohlášení.

Zároveň chtějí, aby vláda a příslušné úřady zakročily proti Uberu a Taxify, jejichž fungování považují za nelegální. „Požadujeme okamžitou reakci příslušných orgánů, které musí konečně chránit zákonnost v této zemi. Což se dá udělat jediným způsobem. Neprodleným vypnutím aplikací, které nelegální a trestnou činnost umožňují,“ uvedlo sdružení.

Dalším požadavkem jsou změny v systému regulovaných cen ve městech. Nejvyšší možná sazba za kilometr je například v Praze. „Aby byla v souladu s náklady a vývojem cen,“ uvedli taxikáři.

Zástupci vlády a Uberu podepsali letos na přelomu dubna a května memorandum, v němž se firma zavázala ke zřízení českého živnostenského oprávnění, které jí zatím schází. Řidiči Uberu budou muset splňovat podmínky pro běžné taxikáře včetně licence či zkoušky z místopisu. Memorandum kritizovali tradiční taxikáři, podle nichž vláda tímto krokem přistoupila k legalizaci nelegálního podnikání a problém tím neřešila.

Tradiční taxislužby v prvních měsících letošního roku uspořádaly na protest proti Uberu a Taxify několik pomalých jízd Prahou, kterými blokovaly dopravu. Kritizovaly fakt, že řidiči alternativních služeb jezdí bez licence a taxametrů. Uber v minulosti argumentoval tím, že není taxislužbou, ale že zprostředkovává spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme