Taxikářům na podzim dramaticky klesají tržby. O jejich služby není kvůli zákazu vycházení zájem

Zákaz vycházení dramaticky ovlivňuje výdělky taxikářů. Největší tržby měli obvykle právě ve večerních a nočních hodinách, kdy vozili návštěvníky restaurací a barů. Kvůli omezení pohybu teď o jejich služby není zájem a pro některé to může znamenat i konec podnikání.

Ostava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxislužba

Tržby taxikářů během nouzového dramaticky klesají, ačkoli tráví v práci více času | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vzhledem k platným epidemických opatřením se taxikářům zákazníci příliš nehrnou. Například u nádraží Opava východ je většinu dne prázdno. „Často čekáme hodinu a půl nebo dvě, někdy se nic nepohne i tři nebo čtyři hodiny. Jedeme pak většinou domů se ohřát a pak se vracíme zpátky. S nulovým výdělkem,“ říká Českému rozhlasu Ostrava taxikář Petr Kuděla.

Česká rarita, která přiláká turisty. Po Ostravě nově jezdí dva patrové autobusy

Číst článek

V porovnání s jarem se situace výrazně zhoršila. „Jsme prakticky o 60 procent více času v autě a máme o 60 procent nižší výdělky, než bylo obvyklé. Veřejné akce jsou zrušené, nic se neděje a je tady mrtvo, takže není koho vzít,“ říká Kuděla, který podle svých slov minulý měsíc pracoval 236 hodin, tržby však byly pouze třiceti až čtyřicetiprocentní oproti obvyklým hodnotám. „A to za 40 až 50 více hodin strávených v autě,“ doplňuje.

Více odpracovaných hodin pro taxikáře znamená i méně času s rodinami. „Čas strávený v práci je tak dlouhý, že se doma skoro neohřejeme, a snažíme se hlavně vydělat peníze. To má dopad na domácí pohodu a dochází k rozepřím, že pořád fungujeme a nejsme tak doma. Na druhou stranu se musíme nějak živit,“ popisuje Petr Kuděla.

Zákaz vycházení je problémem i pro další taxikáře z Moravskoslezského kraje. Řada z nich si dokonce musí přivydělávat jinou prací. „Ježdění mě nyní neuživí, musel jsem si najít brigádu. Jsem zhruba na dvaceti procentech výdělku,“ říká taxikář Tomáš Pavlinský, který ztráty počítá v desítkách tisíc a dodává, že řada jeho kolegů už musela i skončit.

Petr Dušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme