Doživotí platí. Ústavní soud odmítl stížnost ‚taxivraha‘ Virguláka

Ústavní soud odmítl stížnost Davida Virguláka, jenž si odpykává doživotní trest vězení za vraždy tří pražských taxikářů. Stížností se soud zabýval od února, rozhodnutí padlo koncem listopadu bez veřejného vyhlášení, zjistila ČTK z justičních databází. Verdikt je definitivní.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Virgulák, který si odpykává doživotní trest vězení za vraždy tří pražských taxikářů | Foto: Jakub Poláček/CNC | Zdroj: Profimedia

David Virgulák náhodně vybranou trojici taxikářů zastřelil podle pravomocného rozsudku proto, aby si opatřil peníze na drogy. Vinu popíral, podle obhajoby chybí jasné důkazy a čin mohl spáchat někdo jiný. Virgulákovo dovolání už loni na podzim odmítl také Nejvyšší soud.

„Nelze než prohlásit, že jeho obhajoba, uplatňovaná v nezměněné podobě napříč trestním řízením, byla plnohodnotně v plném rozsahu vyvrácena prostřednictvím důkazů získaných zákonným způsobem v souladu s trestním řádem a žádný z obhajobou navrhovaných důkazů nebyl opomenut,“ stálo v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Tři vraždy taxikářů

  • 30. ledna 2014 (mezi 19.40 až 19.56 hodin, poblíž obce Luka pod Medníkem) Virgulák taxikáři ukradl zhruba dva tisíce, osobní doklady, mobilní telefon, dva tablety a klíče od vozidla. Mrtvolu odvezl zpátky do Prahy, kde auto přibližně ve 20.40 hodin odstavil v ulici Lužická.
  • 10. dubna 2014 (mezi 23.12 až 23.25 hodin, v Praze 10 v Uhříněvsi) Dvěma výstřely do hlavy a krku usmrtil taxikáře ze stejné pistole jako v předchozím případě. Ukradl mu mimo jiné peněženku s hotovostí 500 korun, osobní doklady, mobilní telefon, průkazku ZTP a klíče od auta i domu. Auto s mrtvým taxikářem odvezl zpátky do Prahy a zanechal ho v ulici Salmovská.
  • 11. dubna 2014 (mezi 02.01 až 02.12, v Praze 10 v Uhříněvsi) Taxikáře zastřelil a ukradl mu 1700 korun, kabelku s peněženkou, osobní doklady a doklady od vozidla, platební kartu. Auto s mrtvým taxikářem poté opět odvezl do Prahy a zanechal ho ve 02.35 hodin v ulici Lužická.

Virgulák podle verdiktu vraždil tak, že se nechal odvézt na odlehlé místo, kde taxikáře střelil zezadu do hlavy a okradl ho. První řidič zemřel v lednu 2014, zřejmě na silnici nedaleko Luk pod Medníkem.

Pachatel pak tělo dvaačtyřicetiletého muže odvezl zpátky do centra Prahy a nechal ho v autě. Další dvě vraždy přidal v dubnu téhož roku, a to v rozpětí pouhých tří hodin.

Těla šedesátiletého a pětadvacetiletého muže zanechal na cyklostezce u Uhříněvsi.

V autech zavražděných taxikářů našla policie Virgulákovy pachové stopy. Všechny tři skutky spojuje také stejný typ zbraně.

Vyučený instalatér, jenž byl v minulosti dvacetkrát soudně trestán za krádeže, měl navíc u sebe peněženku jedné z obětí. Hájil se tím, že ji našel.

Pražský městský soud uložil Virgulákovi nejpřísnější možný trest v prosinci 2016. Doživotí tehdy zdůvodnil extrémní závažností jeho skutků, zavrženíhodným motivem a zanedbatelnou možností nápravy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme