Na Tchaj-wanu protestovaly tisíce lidí, požadují referendum o nezávislosti na Číně

V tchajwanské metropoli Tchaj-pej v sobotu demonstrovalo několik tisíc lidí proti tlaku Pekingu a s cílem prosadit referendum o nezávislosti Tchaj-wanu na Číně. Podle agentury Reuters šlo o jednu z největších demonstrací na Tchaj-wanu v letošním roce.

Tchaj-pej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský palác v Tchaj-peji (ilustrační foto) | Foto: Magdalena Slezáková | Zdroj: Český rozhlas

Demonstraci zorganizovala skupina, která si podle dřívějšího názvu ostrova říká Aliance Formosa a která byla založena před šesti měsíci.

Protestující se shromáždili kolem hlavní budovy prezidentčiny Demokratické pokrokové strany (DPP). Mluvčí aliance označil vysokou účast za velký úspěch.

Čínský deník dští oheň kvůli americké pochvale Tchaj-wanu, šermuje vojenským zásahem

Číst článek

Vztahy mezi Tchaj-wanem a Pekingem se od roku 2016, kdy se úřadu ujala prezidentka Cchaj Jing-wen, zhoršily. Peking se obává, že prezidentka bude usilovat o nezávislost Tchaj-wanu na Číně, což je pro čínskou vládu nepřípustné.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a nikdy se nevzdala možnosti použít proti němu sílu, aby ho dostala pod kontrolu.

Letos Čína na Tchaj-wan zvýšila diplomatický tlak, když přesvědčila tři vlády z několika málo států uznávajících Tchaj-wan, aby své stanovisko stáhly. Čína rovněž v okolí ostrova podnikla námořní a letecká vojenská cvičení.

Čína uspořádala u Tchaj-wanu námořní cvičení s ostrou střelbou. Bylo to varování pro vládu

Číst článek

Demonstranti tvrdí, že tchajwanská vláda by si chování Pekingu neměla nechat líbit a prosazují referendum o nezávislosti, aby je Čína podle jejich slov „nespolkla“.

Další prezidentské volby čekají Tchaj-wan až v roce 2020. Koncem listopadu se ale budou na celém ostrově konat místní volby, které mohou sloužit jako referendum o dosavadním úspěchu vládnoucí DPP.

Prezidentka Cchaj minulý týden řekla, že bude respektovat status quo v současném vztahu s Pekingem. Dodala však, že se nepodvolí tlaku Číny a hodlá posílit bezpečnost Tchaj-wanu.

Peking už rozhněval plán tchajwanské vlády vyhlásit referendum o tom, zda na další olympiádě bude Tchaj-wan soutěžit jako Tchaj-wan a nikoliv jako čínské Tchaj-pej, jak bylo domluveno při kompromisu na konci 70. let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme