Technické fakulty odmítají studenty z Íránu. Kvůli mezinárodním sankcím

Za studiem se chtěli vydat do Česka. Na technických fakultách ale narazili. Mladí Íránci se jen tak do přednáškových sálů českých univerzit nedostanou. Zástupci škol i úředníci se totiž odvolávají na mezinárodní sankce. I když si každá fakulta o studentech může rozhodnout sama, většina z nich se drží rezoluce OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránští studenti se ocitli mezi dvěma kameny. Pro teheránský režim jsou nepřítelem, Západ je mezitím postihuje za jejich vládu

Íránští studenti se ocitli mezi dvěma kameny. Pro teheránský režim jsou nepřítelem, Západ je mezitím postihuje za jejich vládu | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Osmadvacetiletá Nazlí Farochíová vystudovala geomatiku na technické fakultě Radžáího univerzity v Teheránu. Na mikrofon mluvit nechtěla. Mimo záznam ale prozradila, že se v Praze hlásila na magisterské studium.

Na ČVUT v Praze chtěla studovat program výstavby energeticky úsporných budov v prostředí ohrožovaném přírodními katastrofami, což jsou v Íránu častá zemětřesení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Íránští studenti se cítí být diskriminováni českými vysokými školami. Více od zpravodaje ČRo na Blízkém východě Břetislava Turečka

I když tento obor nemá nic společného s jaderným programem, byla odmítnuta s odvoláním na mezinárodní sankce. Docela ji to šokovalo, protože v jiných zemích na Západě prý Íránci takové technické obory běžně studují. „V mých očích Češi Íránce diskriminují,“ podotkla.

Íránské studentské spolky registrují několik studentů, kteří dostali odmítavé dopisy ze stavební fakulty ČVUT, kde chtěli absolvovat magisterské studium v rámci programu Erasmus placeného EU.

„Domníváme se, že Česká republika překračuje smysl a rozsah sankcí. Je zjevné, že se české úřady bojí přijímat Íránce jako takové, nebo prostě nechápou účel sankcí,“ řekla z Washingtonu Maná Charrázíová, která se léta angažuje v oblasti lidských práv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč nemohou Íránci studovat na některých českých univerzitách, zjišťovala redaktorka Klára Bílá

Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu tedy zjišťoval, jaké je znění sankcí. A jasně se v těch dokumentech mluví jenom o oborech využitelných v jaderném nebo vojenském průmyslu. Takže můžeme říci, že Česko sankce vykládá opravdu velmi přísně. Jeden pedagog Českému rozhlasu dokonce řekl, že se v Praze zjevně každý bojí převzít nějakou odpovědnost, a raději tedy preventivně zavádí co nejpřísnější opatření.

Univerzita to ale vidí jinak. „Byť tady je architektura a zdá se na první pohled, že je to divné, že to není nic strategického, tak je. My jsme škola technického typu,“ říká Karel Pavelka, proděkan pro zahraniční styky na stavební fakultě ČVUT v Praze.

„Máme tady stavební obory, speciální typy betonu pro bezpečnostní zařízení, pro atomové reaktory, pro obranné účely. Máme tady jadernou fakultu. U studentů vyšších ročníků nemůžeme zaručit, že by se k těmto informacím nedostali,“ vysvětlil Pavelka.

Před čtyřmi lety byli studenti hlavní silou podporující kandidáty proti prezidentu Ahmadínežádovi | Foto: Břetislav Tureček

S tím se shoduje i výklad ministerstva školství. Přesto v Česku mladí Íránci studují, potvrzuje první náměstek Jiří Nantl.

„Je to podle aktuálních informací 63 studentů. Tím nejčastějším oborem se jeví lékařství, případně zubní lékařství,“ upřesňuje Nantl s tím, že na technickém oboru jich je minimum.

Íránští studentští aktivisté ale upozorňují, že sankcemi, které mají mířit na íránský režim, jsou prokazatelně postihováni jednotliví řadoví Íránci. A v případě studentů je to navíc velký paradox, protože víme, že studenti jsou jakousi hybnou silou, která velmi otevřeně vzdoruje íránskému režimu.

Břetislav Tureček, Marika Táborská, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme