Aplikaci pro covidové certifikáty si stáhlo téměř půl milionu lidí. Tečka funguje pro Android i Apple

Aplikaci Tečka, pomocí které mohou lidé od konce června prokazovat očkování proti koronaviru či test, si do nedělního stáhlo 498 000 lidí. Na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. Potvrzení o bezinfekčnosti musí lidé dokládat při návštěvě některých akcí či při cestování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Digitální covidové certifikáty, známé jako covidpasy, už fungují ve všech zemích Evropské unie. Některé státy jako Česko je zavedly s předstihem. | Foto: Barbora Navrátilová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Aplikace je dostupná od 30. června, nejprve si ji mohli stáhnout majitelé telefonů s operačním systémem od firmy Apple, v podvečer pak byla k dispozici i pro mobilní telefony se systémem Android.

„Appku Tečka, která slouží jako průkaz bezinfekčnosti, si do dnešního rána stáhlo 498 tisíc lidí,“ uvedla Chytrá karanténa. Její zástupci vybízejí, aby si aplikaci do mobilních telefonů stáhli další lidé, na jejich twitteru jsou odkazy pro telefony se systémem Android i pro iPhony.

DATA. Appku Tečka, která slouží jako průkaz bezinfekčnosti, si do dnešního rána stáhlo 498 tisíc lidí. Pro ty, kteří to ještě nestihli, zde je odkaz pro Android:
play.google.com/store/apps/det…
a zde pro iPhone:
apps.apple.com/cz/app/id15684…

12:31 – 04. 07. 2021

20 88

Aplikace funguje buď pasivně pro uložení vydaného certifikátu, nebo je aktivně propojená s databází Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a o výsledky nového testu nebo podanou vakcínu se sama automaticky aktualizuje.

Podle údajů z App Store je v aplikaci možné evidovat potvrzení i pro více lidí najednou. U certifikátů se rovněž zobrazuje, kolik času například zbývá do vypršení platnosti testu na covid-19.

V Evropské unii začaly platit covidové certifikáty. Češi si je můžou stáhnout přes aplikaci Tečka

Číst článek

Za první den si aplikaci Tečka pro uložení certifikátu podle ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha stáhlo více než 280 000 lidí.

Vedle aplikace je i nadále možné prokazovat bezinfekčnost i papírovým dokladem. Potvrzení o tom, kdy dostali vakcínu, kdy měli negativní test na covid-19 nebo kdy se u nich nákaza prokázala, si lidé mohu dál například stáhnout i z Očkovacího portálu občana.

V minulosti byla kvůli epidemii koronaviru spuštěna například aplikace eRouška, která měla původně pomoci s trasováním, později pak k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem. Podle odborníků však u veřejnosti příliš důvěry nezískala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme