Telekomunikační novela prošla sněmovnou. Nové digitální vysílání vyjde diváky na pět miliard

Sněmovna schválila vládní novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2. Změna má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun. Nakoupit si budou muset nové televizní přijímače nebo set-top boxy. S úplným přechodem se počítá v roce 2021. Novelu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televize, dálkový ovladač, ovládání, vysílání, přepínání programů, kanálů (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová

Novela se ale netýká jen přechodu na televizní digitální vysílání DVB-T2, ale i mobilních operátů.

Zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu stejně jako pokuty operátorům, podle vlády také víc ochrání spotřebitele v oblasti elektronických komunikací. Vláda si od tlaku na konkurenci mezi operátory slibuje zlepšení služeb spotřebitelům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Telekomunikační novela prošla sněmovnou. Nové digitální vysílání vyjde diváky na pět miliard. Téma sleduje Jana Čermáková

Zákon také zavádí možnost ukládat operátorům pokuty procentem z jejich obratu. To kritizoval hlavně Ivan Adamec z ODS a argumentoval tím, že pro může být až likvidační. Neúspěšně navrhoval pokuty podle obratu z novely vypustit. Lhůta pro změnu mobilního operátora se má zkrátit ze 42 na deset dní.

„Novela zavádí 10 dní k přenosu čísla mezi operátory navzájem. Technicky je lhůta v současné době sice čtyřdenní, prakticky k ní ale operátoři obvykle přidávají ještě výpovědní lhůtu, která může být až dva měsíce. Pokud vám trvá přechod mezi subjekty dva měsíce, tak si to také můžete rozmyslet, protože ten přechod není úplně snadný," upřesnil pro Radiožurnál koordinátor digitální agendy České republiky Ondřej Malý.

„Naším cílem je zvýšit konkurenci na trhu mobilních komunikací. Pokud budete moci snadněji přecházet mezi jednotlivými operátory, nepochybně dojde ke zvýšení konkurence a bude to samozřejmě znamenat i tlak na ceny," popsal pro Radiožurnál ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček z ČSSD.

„Zákon tak, jak je připraven, nebude mít vliv na cenu mobilních dat. Postrádal jsem tam něco ve prospěch virtuálních operátorů," poznamenal pak budoucí ministr financí Ivan Pilný z hnutí ANO.

Poslanci varovali před náklady ohledně DVB-T2

Poslanci přijali návrh hospodářského výboru, že ukončení vysílání v dosavadním formátu DVB-T může vláda stanovit nejpozději na 1. únor 2021. „Doba přechodu bude dostatečně dlouhá," konstatoval Havlíček.

Před náklady domácností na výměnu televizorů varoval budoucí ministr financí Ivan Pilný z ANO. Postihne to podle něj hlavně tu skupinu lidí, která přijímače vyměňuje nikoli v cyklu přirozené obměny, ale až když jsou „na šrot".

Obdobně se vyjádřil poslanec ČSSD Jiří Koskuba. „Zapomínáme na seniory, pro které je televize často jediným společníkem," poznamenal. Přelaďovat digitální televize nebo digitální rádia na nový systém podle něj není pro seniory snadná věc.

Asociace satelitních operátorů si stěžuje u EK

Návrh zákona kritizuje Česká asociace satelitních operátorů. Podle ní se v novele přiznává veřejná podpora soukromým společnostem, která je v rozporu se soutěžním právem Evropské unie. Koncem března proto podala asociace stížnost Evropské komisi.

Co je DVB-T2?

Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Celkem DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř. Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka je přechod na nový standard nutný, protože Česko musí uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro mobilní služby.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček tvrzení asociace ve středu odmítl. Zájmem asociace je podle něj získat maximum pro svůj obchodní prospěch.

„Jedná se jednoznačně o konkurenční boj a o snahu připravit domácnosti o bezplatnou televizní platformu," uvedl.

Samotné schválení zákona podle něj veřejnou podporu nezakládá, ale určuje pravidla, podle nichž může být podpora stanovena. Provozovatelé pozemního digitálního vysílání dostanou kvůli přechodu na nový standard DVB-T2 od státu kompenzaci kolem 650 milionů korun, uvedl již dříve ředitel regulace Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

Poslanci schválili také návrh Markéty Pekarové Adamové z TOP 09, aby Česká televize musela nabízet při vysílání zahraničních dabovaných filmů nebo seriálů také jejich alternativu v původním znění s titulky.

Novela zákona o elektronických komunikacích nakonec prošla hladce. Ze 155 přítomných poslanců bylo pro 132, proti nikdo. Norma nyní míří k posouzení do Senátu. Pokud ji i horní komora schválí, dostane ji k podpisu prezident Miloš Zeman.

Jana Čermáková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme