Česká pošta nedostala licenci na dalších pět let. 'Podmínky jsme splnili,' říká mluvčí

Český telekomunikační úřad zamítl žádost České pošty o udělení nové poštovní licence na dalších pět let po roce 2018. Důvodem je, že podnik nedoložil nákladovou orientaci svých cen. Česká pošta byla jediným účastníkem výběrového řízení. Úřad to ve středu oznámil v tiskové zprávě. Poště jako současnému držiteli licence chce nařídit, aby zajišťovala základní poštovní služby i v příštím roce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podnik se brání tím, že by na základě požadavků Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na nákladově orientované ceny musel výrazně zdražit, protože úřad do nákladů nově zahrnul i položky související se základními službami, které dosud částečně hradil stát, protože si jejich rozsah u pošty objednává.

Jde například o udržení stávající pobočkové sítě, doručování do druhého dne a podobně. Zákazníci by podle pravidel ČTÚ například za obyčejný dopis zaplatili 25 korun namísto současných 16 korun. „Tyto náklady by museli zaplatit naši zákazníci, což my samozřejmě odmítáme,“ řekl serveru iRozhlas.cz mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Zajišťování služeb bude probíhat dál

Regulátor zároveň chce poště jako současnému držiteli licence nařídit, aby základní poštovní služby i v příštím roce dále zajišťovala. „Důvodem pro tento postup je skutečnost, že Česká pošta nesplnila podmínky účasti ve výběrovém řízení, když nedoložila nákladovou orientaci cen základních služeb podle podmínek účasti ve výběrovém řízení. V takovém případě zákon umožňuje Radě ČTÚ rozhodnout o uložení předmětných povinností napřímo,“ uvedl pro ČTK mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Telekomunikační úřad prověřuje operátory kvůli roamingu. Zkontrolujte si vyúčtování, radí lidem

Číst článek

„Už nebudeme vypisovat další tendr, výběrové řízení, do kterého se přihlásila Česká pošta, bylo skončeno. Zároveň bylo zahájeno výběrové řízení z moci úřední, tedy bez žádosti České pošty, o uložení téhož – tedy o uložení povinností základních poštovních služeb o přidělení poštovní licence,“ řekl Radiožurnálu mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Pošta podle mluvčího Matyáše Vitíka splnila všechny podmínky výběrového řízení. „ČTÚ v rámci výběrového řízení bezdůvodně odmítlo výpočet České pošty ohledně nákladově orientovaných cen. Základní poštovní služby si objednává stát a jejich úhradu řeší tzv. poštovní zákon. Přístup ČTÚ by vedl k tomu, že stát si objedná rozsah poboček i parametry doručování, ale vše pak zaplatí občané. Ceny České pošty splňují podmínku nákladové orientace, protože pokrývají všechny obvyklé tržní náklady. Pro razantní zdražení neexistuje žádný reálný důvod,“ dodal Vitík.

„Podle našeho názoru jsme dostatečně kvalitně předložili výpočet nákladově orientovaných cen. Tady jsme v určitém rozporu s ČTÚ. Úřad dnes zároveň zamítl žádost České pošty, ale zahájil řízení o udělení licence České poště,“ sdělil Vitík serveru iRozhlas.cz.

Pošta v současnosti čerpá od státu příspěvek na poskytování základních služeb vyplývajících z licence. Jeho výše letos může dosáhnout maximálně půl miliardy korun a v dalších letech by měla klesat. Loni bylo maximum 600 milionů Kč.

„Česká pošta má zájem i nadále být držitelem poštovní licence tak, aby mohla svým klientům poskytovat služby, na které jsou zvyklí,“ doplnil Vitík pro iRozhlas.cz.

Viktorie Hošková, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme