Televize a rozhlas od zítřka i digitálně

V Česku začíná nová éra televizního a rozhlasového vysílání. Od zítřka začíná řádné digitální vysílání České televize, TV Nova a programů Českého rozhlasu - Prahy, Vltavy, zpravodajského Rádia Česko, Českého rozhlasu D-Dur a Leonarda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přijímač digitálního rozhlasového vysílání | Foto: Radio Sirius

Naladění digitálního vysílání je v podstatě velmi jednoduché. Stačí si pořídit speciální zařízení, takzvaný set top box. Podle Pavla Balíčka, vedoucího týmu digitalizace Českého rozhlasu, není toto zařízení až tak drahé: "Cenová úroveň začíná na zhruba dvou tisících korunách a koupit je můžete buď u prodejců elektroniky nebo přes internet. Funkčnost dražších přístrojů umožňuje například záznam vysílání na harddisk nebo další dodatkové služby."

Obecně platí, že nově zaváděné technologie jsou zpočátku dražší a postupem času se zlevňují, což se podle Pavla Balíčka dá očekávat i u set top boxů: "Rozhodně si myslím, že zejména ty dražší budou zlevňovat se zaváděním nových služeb. Myslím si, že každý půlrok půjde cena dolů."

Digitální vysílání přináší své výhody zejména v lepší kvalitě přenosu, netrpí žádnými rušivými vlivy. A také se rozšíří nabídka programů. Zatím ale můžete digitální stanice naladit jen v Praze. Rozšíření služeb se očekává od začátku příštího roku, kdy by se mělo začít digitálně vysílat i na Brněnsku a Ostravsku. Na celém území pak v letech 2008 nebo 2009.

Ondřej Kubala, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme