Televizní debata lídrů ČSSD a ODS 'byla věcná a seriózní'

Poslední debata lídrů ODS a ČSSD přinesla odlišný obrázek od těch předešlých. Organizátoři sešněrovali debatu pravidly, ve kterých měli účastníci vymezený čas i okruh témat. V rámci nich kladli otázky kromě moderátora také odborní tazatelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Petr Nečas ve studiu | Zdroj: ČTK

Předchozí duel se konal na půdě Českého rozhlasu.

Česká televize ve snaze se vyhnout příliš bouřlivé atmosféře zakázala hlasité projevy z publika. Volební lídr a místopředseda ODS Petr Nečas řekl, že chce po volbách zastavit zadlužování země. Je podle něj třeba zaměřit se na efektivitu výdajů a omezení provozu státu. Je potřeba motivovat soukromý podnikatelský sektor.

„I při malém oživení, které nastalo, je stále velké množství firem, které mají před sebou určitou perspektivu. Budou například potřebovat nabrat nové lidi, ale bojí se tohoto kroku, protože neví, zda za rok nebo dva nepřijde zase nějaká recese a budou opět postaveny před rozhodnutí, zda propouštět své zaměstnance. My takovéto firmy musíme motivovat a povzbudit, což v praxi znamená přímo podpořit soukromý podnikatelský sektor. Nejhorší by bylo zvýšit daně a odvody na sociální pojištění,“ řekl v České televizi Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební debata lídrů ODS a ČSSD očima proděkana proděkana Fakulty sociálních věd Tomáše Trampoty.

V bloku určeném ekonomice předseda ČSSD Jiří Paroubek vylíčil plán ČSSD založený na předpokladu hospodářského růstu.

„Je zřejmé, že nemůžeme škrtat výdajové položky státního rozpočtu k nule a dusit tak hospodářský růst. Půjde nám o to, abychom eliminovali korupci, a to v návaznosti na příchod nových zahraničních investorů, kteří by měli přijít do jasného a průzračného právního prostředí, kde nebude existovat uplácení v takovém rozsahu jako dosud. Počítáme také s restrukturalizací příjmů států, zejména pak daní,“ uvedl Paroubek v diskusi.

Nečasův finiš

Podle proděkana Fakulty sociálních věd Tomáše Trampoty byla včerejší debata obou lídrů poměrně seriózní a věcná.

„Oba kandidáti na premiéra se vystříhali osobnějších ataků, ačkoli od Paroubka nepostrádal projev určitá pošťouchnutí. Model ČT se ukázal jako velice schopný. Na diskusi se neobjevovaly klaky z předešlých debat a rozdělení tazatelů ji dobře strukturovalo,“ řekl Trampota pro Rádio Česko a dodal:

„Někteří tazatelé sice volili formu obšírných a sebeprezentačních dotazů, nicméně pořadu tento fakt příliš neublížil. Je třeba vypíchnou nonverbální připravenost Jiřího Paroubka, který sršel sebejistotou. U Nečase šlo pozorovat větší nejistotu. Co se týče prezentace konkrétních témat, bylo patrné, že Paroubek postupně začal na Nečase ztrácet. Na konci pořadu bylo navíc možné pozorovat na čele předsedy ČSSD takzvaný nixonovský pot, což může být přičítáno únavě z vyčerpávající studiové diskuse. Nečas byl obecně konsenzuálnější a veskrze pozitivnější.“

Tomáš Pavlíček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme