Televizní duel prezidentských kandidátů: Nechyběly bonmoty a publikum se bavilo

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se včera utkali v prvním televizním duelu. V živém přenosu České televize se mluvilo o amnestii, přímé demokracii, pravomocech prezidenta ale také historii. Oba kandidáti do sebe s úsměvem rýpali a publikum v téměř zaplněném sále Divadla Hybernia se dobře bavilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se utkali v prvním televizním duelu

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se utkali v prvním televizním duelu | Zdroj: ČTK

První televizní duel prezidentských kandidátů, kteří postoupili do druhého kola, provázela v pražském Divadle Hybernia přísná bezpečnostní opatření. Ochranka kontrolovala batohy, tašky, kapsy.

Tři čtvrtě hodiny před přímým přenosem České televize se Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg objevili na modro-červeném pódiu. Okamžitě se kolem nich semkli fotografové a oba pánové rozdávali úsměvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se včera utkali v prvním televizním duelu. Shrnula ho redaktorka Petra Benešová

Karel Schwarzenberg během příprav trpělivě čekal, až mu asistentka upraví tmavého motýlka. Milošovi Zemanovi se naopak na pódiu vrhala do náruče jeho dcera Kateřina za potlesku jeho fanoušků.

Během půl hodiny před živým přenosem moderátor Václav Moravec zkoušel několikrát začátek. Publikum v téměř zaplněném sále se dobře bavilo. V osm už se debata spustila naostro. Novoroční amnestie byla jedno z prvních témat.

Zeman se podivil nad tím, že ministr vlády o ničem předem nevěděl. „Kdokoli jiný tvrdí, že o amnestii nevěděl, pak nemluví pravdu anebo se nezajímal o to, jaká amnestie je,“ řekl.

Schwarzenberg to ale odmítl: „Nebyl jsem informován, a musel jsem tudíž také odmítnout odpovědnost celé vlády.“ Ministr zahraničí se proto také nezúčastnil včerejšího hlasování o nedůvěře vládě, vyvolané kvůli amnestii.

Karel Schwarzenberg pak v další diskuzi uvedl, že by se mu líbila přímá volba starostů nebo hejtmanů. Zeman by naopak podpořil odvolávání poslanců na základě referenda mezi občany v jejich volebním kraji.

Tématem byl i odsun Němců z tehdejšího Československa v roce 1945. „To, co jsme v roce 1945 spáchali, by dneska bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv a asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta Beneše ocitla v Haagu,“ řekl Schwarzenberg.

A Zeman hned zareagoval: „Beneš by byl tedy podle vás souzen jako válečný zločinec.“

Oba kandidáti se v debatě také špičkovali. Zeman si například rýpnul do špatné češtiny svého protikandidáta. „Moji rakouští přátelé mi říkali: my mu nerozumíme, ani když mluví německy,“ řekl.

Schwarzenberg se nenechal vyvést z míry. „Mají naprostou pravdu, poněvadž je známo, že žbrblám, i když mluvím česky nebo německy. V Rakousku to ale berou normálně,“ odvětil soupeři.

Diváci si z dvouhodinové diskuze nakonec prý také něco odnesli. „Díky tomuto duelu jsem si srovnala myšlenky, koho budu volit. Takže myslím si, že to určitě stálo za to; Mně se zase líbilo, že se ukázaly řečnické síly obou kandidátů v delším časovém rozmezí.“

Katka Brezovská, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme