Televizní odboráři nabádají Balvína, aby zvážil odchod

Odboráři České televize vyzvali generálního ředitele Jiřího Balvína, aby zvážil své další působení ve funkci. Policie Balvína obvinila ze zmanipulování zadání veřejné zakázky při nákupu přenosového vozu od ČNTS. Odboráři chtějí, aby Jiří Balvín dočasně pověřil výkonem funkce někoho jiného až do vyšetření případu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Balvín | Foto: Stanislav Peška

"Chceme zdůraznit, že ctíme presumpci neviny a tudíž nežádáme vaší rezignaci. V civilizovaném světě je však naprosto běžné, je-li u takto vysoce postaveného funkcionáře podezření ze spáchání trestného činu, že takový člověk sám dobrovolně odchází takzvaně mimo službu a vyčká řádného uzavření případu policií a soudem," citoval z otevřeného dopisu generálnímu řediteli na dnešním shromáždění jeden z jeho organizátorů Adam Komers. Podle něj se totiž nezávislá odborová organizace ČT kvůli Balvínovým obviněním obává poškození jména a důvěry této veřejnoprávní instituce.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Komers čte z otevřeného dopisu

"Česká televize se nesmí stát předmětem předvolebního boje politických stran. Bohužel některé výroky politiků a bohužel i některé výroky členů Rady České televize nasvědčují pravému opaku," řekl na shromáždění Komers, avšak neuvedl žádná jména.

Před budovou České televize v Praze na Kavčích horách se sešlo asi 200 zaměstnanců. Své další plány jim popsal předseda odborů Antotnín Dekoj. "My odmítáme, že bychom požadovali odstoupení generálního ředitele. Současně odmítáme, že bychom pořádali jakákoliv protestní shromáždění natož stávku v této souvislosti," prohlásil.

Generální ředitel České televize Jiří Balvín všechna vznesená obvinění odmítá a jak včera prohlásil, o své rezignaci neuvažuje. Dnes by měl Radě ČT dodat všechny materiály související se zakázkou na nákup přenosového vozu. Jak včera řekl radním, televizi žádná škoda při nákupu přenosového vozu nevznikla.

Penále, které se kvůli zpožděné splátce vyšplhalo na 2,5 milionu korun, totiž podle něj televize nezaplatí. "Ne, protože se samozřejmě obrátíme na soud a ten rozhodne v náš prospěch, protože roční úrok 108,5 procenta je opravdu atypický," dodal Balvín. Šéf ČNTS Jan Vávra už oznámil, že dá celou věc k soudu.

Radní zatím nechtějí nic uspěchat. Její předseda Jan Mrzena si myslí, jde o vážnou věc - je ale potřeba ctít presumpci neviny - a postupovat rozvážně. Dnešní demonstrace ho nijak neznepokojuje. "Je to jejich záležitost, samozřejmě nám i jim záleží na tom, aby dobré jméno České televize zůstalo dobrým jménem České televize," uvedl Mrzena.

Šéf České televize Jiří Balvín byl ve čtvrtek vyslýchán zhruba pět hodin policií. Na internetu zveřejnil plné znění sděleného obvinění, nyní zvažuje také uveřejnění plného textu své výpovědi.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme