Telička se vysvětlení své výměny nedočkal

Představitelé vládní koalice stále oficiálně nesdělili eurokomisaři Pavlu Teličkovi, že nezůstane v této funkci po 1. listopadu. Do Prahy cestoval o víkendu zbytečně a nedozvěděl se ani důvody, které vedly k nominaci expremiéra Vladimíra Špidly na jeho post.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Telička

Pavel Telička | Foto: Josef Šmejkal

Telička přijel z Bruselu do Prahy v sobotu. O možné výměně nedozvěděl oficiální cestou. Zavolal mu prý kamarád, který tuto informaci zachytil v médiích. Teprve poté mu volal úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross a navrhl osobní schůzku.

Informace Teličku lehce zaskočila. "Je to překvapení. Možná na nějaké hlubší pocit než na překvapení je brzy. Pan premiér dospěl k tomuto závěru a já ho prostě respektuji," uvedl. Termín setkání s Grossem Telička domluvený neměl. Před návratem do Bruselu potvrdil, že schůzka se dál plánuje.

Telička nicméně podotkl, že do Prahy nejel výlučně kvůli nejistému setkání s Grossem a že by byl zřejmě cestu vážil tak jako tak. Nepřichází v úvahu, aby opustil Brusel ve všední den, protože do pátku zastupuje předsedu EK Romana Prodiho.

Podle dostupných informací se dočasnému českému komisaři stále ještě neozval ani sám Vladimír Špidla, ačkoli to byl on, kdo ho do funkce jmenoval a kdo prosadil, aby to bylo do roku 2009. Pokud s tím bude kabinet souhlasit, nahradí Špidla v Bruselu Teličku na podzim.

O své budoucnosti nehodlá Telička zatím podrobněji uvažovat. "Čeká mě zásadní změna, protože je to zásah, kterému se musí přizpůsobit rodina, děti ve škole, rovněž kolegové, kolegyně, kteří se mnou nastoupili a opustili svá zaměstnání. Já budu muset hovořit především s nimi," řekl.

Pavel Telička se v roce 1990 stal členem delegace pro jednání o přidružení, o rok později nastoupil do stálé mise ČR při Evropských společenstvích v Bruselu. V letech 1993 až 1995 působil jako zástupce velvyslance, poté vedl odbor EU na ministerstvu zahraničních věcí.

Byl také prvním náměstkem ministra zahraničí a státním tajemníkem pro evropské záležitosti (1999 až 2003). Od ledna 2003 byl velvyslancem ČR při EU.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme