Tělo turistky zavražděné v Hurghadě je v Česku, případem se bude zabývat policie

Tělo Češky zavražděné v Egyptě bylo v úterý převezeno do České republiky. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Případem se nyní bude zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu. Turistka zemřela minulý týden na následky útoku na pláži v Hurghadě.

Praha/Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař před nemocnicí El Salam, kde se nacházejí oběti útoku v Hurghadě | Zdroj: Reuters

Rodina zavražděné Češky se v úterý sejde s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem z ČSSD. Pozůstalým chce kondolovat a také je seznámit s postupem resortu.

Vrah české turistky byl stoupenec Islámského státu, tvrdí zdroje z vyšetřování

Číst článek

Česká diplomacie už v souvislosti s útokem požádala Egypt o pitevní zprávu a odškodnění pro pozůstalé. Egyptský velvyslanec v Česku minulý týden Zaorálkovi slíbil, že se zasadí o to, aby egyptská strana Česku vyhověla.

Praha také žádá vyjasnění okolností útoku, který se stal 14. července v Hurhgadě. „Chceme vědět, jaký měl pachatel motiv a jestli nepatřil k teroristické organizaci," řekla mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

O víkendu zahraniční agentury Reuters a AP informovaly o tom, že pachatel útoku byl spojený s teroristickou organizací Islámský stát. Ministerstvo zahraničí zprávu označilo za spekulaci. „Vyšetřování stále není uzavřené," upozornila Lagronová.

Případem se nyní bude zabývat také česká Národní centrála proti organizovanému zločinu. „Věcí se zabývá náš útvar, kdy dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze," řekl mluvčí úřadu Jaroslav Ibehej. „Nyní probíhají úkony trestního řízení, které v tuto chvíli nebudeme specifikovat," dodal.

Podle informací ČTK bude zřejmě znovu provedena pitva. Podobně postupovala policie také u čtyři roky starého případu, kdy v Egyptě zemřela žena a její dcera. Pitvu provedli znalci v Egyptě. Po převozu těl obětí do České republiky úkon zopakovali také jejich čeští kolegové.

Případ pobodané Češky

Mladý Egypťan během útoku 14. července zabil dvě Němky a další čtyři ženy pobodal. Na hotelovou pláž se podle všeho dostal tak, že si zakoupil vstupenku k jednodennímu využití.

Útočník měl Češku zasáhnout do hrudi a krku. Když se otočila, aby se chránila, bodl ji do zad. Podle dřívější výpovědi bratra utrpěla žena šest bodných a řezných ran.

Češka původně komunikovala s příbuznými, kteří za ní do nemocnice přijeli. Léčba tak nejprve měla příznivý vývoj, poté se ale stav ženy rapidně zhoršil a při životě jí udržovaly už jen přístroje. Podle zpráv, které rodina dostala od lékařů, se v ženině těle rozšířila infekce, která způsobila selhání orgánů. Češka pak v noci na čtvrtek zemřela.

Turisté po útoku Egypt nevyměnili

Útok podle českých a německých cestovních kanceláří neměl vliv na zájem turistů o zájezdy do Egypta. O změnu destinace požádaly podle nedávného vyjádření Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří jen jednotky klientů. Vzhledem k obsazenosti zájezdů do evropských zemí mají na výběr převážně mezi Tureckem a Tuniskem.

Týdně odletí do Egypta z Česka sedm letadel. Asociace očekává, že letos zemi navštíví 260 tisíc až 280 tisíc Čechů. Německé cestovní kanceláře nezaznamenaly prakticky žádné rušení rezervací na pobyty do Egypta.

Ministerstva zahraničí obou zemí doporučují turistům směřujícím do této severoafrické země opatrnost. České ministerstvo radí turistům, aby při pobytu mimo hotelové resorty nevyužívali veřejné pláže.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme