Téma korupce otevřely i probíhající komunální volby

Na jaře spousta voličů hlasovala v parlamentních volbách pro nové strany, které slibovaly zatočit s korupcí. Korupce se do jisté míry stala tématem i probíhajících voleb do místních zastupitelstev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamčená volební urna. | Foto: Tomáš Adamec

Podle Radima Bureše z Transparency International se toto téma vyskytuje v různé intenzitě v každém městě:

Přehrát

00:00 / 00:00

Radim Bureš mluvil na Rádiu Česko o korupci jako volebním tématu

„Určitě je to velké téma v Praze i v dalších větších městech. Důležité ale je, aby voliči znali kauzy svých zastupitelů. V Praze lidé vědí o Opencard, o tunelu Blanka a dalších podivných tendrech. Podobná situace je teď v Brně a ve Znojmě. Tam, kde se ale žádná kauza nezveřejní, tak lidé nemají konkrétní problém, na který by mohli reagovat.“

Rétorika jednotlivých kandidátů a stran ale zřejmě moc nenapoví o tom, o tom, jak vážně to s bojem proti úplatkářství myslí.

„Podívejte se na Prahu, kde si chystají bojovat proti korupci všechny strany včetně ODS. Rétorika je zkrátka předvolební a s jako takovou je sní třeba počítat. Pak je spíše třeba se dívat na konkrétní kroky,“ uvedl Bureš.

Korupce je spíše odvozené téma

Transparency International provozuje protikorupční poradnu a linku 199 a podle Bureše má hodně indicií o nevýhodných nákupech i prodejích a zbytečných tendrech. Většina klientů zmiňuje různé kauzy na úrovni obcí a měst, včetně těch malých.

Díky volbám se téma korupce alespoň dostává do popředí zájmu. „Když se hledají volební témata, otevírají se problémy. Je dobře, že korupce je téma a volby k tomu přispívají. Nápadů je hodně, teď jde o to je realizovat,“ řekl Bureš a dodal:

„Korupce je spíše odvozené téma. Hlavním tématem je správa věcí veřejných formou řádného hospodáře. Klíčová je transparentnost veřejné správy, nízká míra arogance a efektivní management.“

Václav Sochor, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme