Tématem návštěvy německé kancléřky v Praze byl fiskální pakt i energetika

Česká republika slíbila Německu transparentnost při výstavbě nových jaderných reaktorů v Temelíně. Německá kancléřka Angela Merkelová, která po třech letech zavítala do české metropole, dnes zdůraznila, že respektuje postoj České republiky jak v otázkách energetické budoucnosti, tak fiskálního paktu, který Česká republika společně s Velkou Británii nepodepsala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová v Praze na Právnické fakultě UK

Angela Merkelová v Praze na Právnické fakultě UK | Foto: Filip Jandourek

Německo v žádném případě nevyvíjí na Českou republiku žádný tlak, ujistila premiéra Petra Nečase kancléřka.

"Jestliže Česká republika dnes nepodepsala, možná podepíše později. Důležité je, že Česká republika bere pakt stability a růstu extrémně vážně," řekla Merkelová.

"My také uznáváme, že má-li se zachovat měnová unie, musí se změnit ve fiskální unii. V uplynulých letech se jednoznačně ukázalo, že je to nutná cesta, a že také musí vést k hlubší integraci členských zemí eurozóny včetně větší koordinace jejich hospodářských politik," uvedl Nečas a Českou republiku označil za skrytého signatáře fiskálního paktu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl Robert Schuster z Ústavu mezinárodních vztahů

Robert Schuster z Ústavu mezinárodních vztahů si ale myslí, že samotné plnění pravidel fiskálního paktu bez jeho ratifikace nestačí, protože smlouva má jeden velký předpoklad: vstup do eurozóny.

„Česká republika se vstupem do Evropské unie zavázala, že jednoho dne přijme společnou evropskou měnu, akorát jsme nebyli v minulých letech schopni říct datum, letopočet se neustále odsouval dozadu. Takže Českou republiku tato povinnost nemine, a v okamžiku, kdy jednou bude tak daleko, že přijme euro, tak potom na sebe bude muset vzít i pakt fiskální unie,“ zdůraznil ve Stalo se dnes Schuster.

Vztahy obou zemí může zkomplikovat jádro

Oba politici se věnovali také energetickým otázkám, především výstavbě nových přenosových sítí. Pokud jde o rozhodnutí české vlády postavit dva nové reaktory v Temelíně, kancléřka prohlásila, že se těší na transparentní diskusi o bezpečnostních otázkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu německé kancléřky v Praze shrnula ve večerních Ozvěnách dne zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

V Německu je ale odpor proti jaderné energetice tradičně velmi silný. Předpokládá se, že bude dále narůstat a podle zpravodajky Českého rozhlasu v Německu Kláry Stejskalové by to mohlo být i jedno z témat předvolební kampaně v bavorských zemských volbách v roce 2013.

Podle Schustera je odlišná energetická politika Česka a Německa velmi zásadní otázkou. „Německo se rozhodlo velmi radikálně skoncovat s jadernými elektrárnami, ale stále ještě de facto neví, jak to v praxi uskutečnit. Respektive pořád ještě chybí kapacity na přenosové soustavy a podobně, které potom můžou zachytit alternativně vyrobenou elektřinu," vysvětlil a dodal:

Merkelová na Právnické fakultě: Konec EU neočekávám

Číst článek

„To je něco, co se dotýká nejenom České republiky, ale i všech ostatních sousedních států Německa, protože elektřina se nezastaví na hranicích Německa s Českem nebo Německa s Rakouskem, půjde dál přes hranice. A teď jde o to, aby rozhodnutí Německa skoncovat s jádrem nemělo nějaké negativní dopady na energetické soustavy v sousedních státech.“

Klára Stejskalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme