Tématem sněmovny budou poplatky za zápis do katastru

Zápis do katastru nemovitostí má být dražší. Zvýšení poplatků bude dnes schvalovat Poslanecká sněmovna. Základní návrh, který počítá s tím, že lidé zaplatí 500 korun za každou zapisovanou nemovitost už poslanci v první fázi podpořili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Českého úřadu zeměměřického a katastrálního

Poplatky za zápis do katastru nemovistostí by měly být závislé na počtu zapisovaných pozemků, domů nebo bytů. Je to v jedné z novel, kterou dnes mají projednat poslanci. Některým se změny nelíbí a chtějí nárůst poplatků omezit.

Teď se při zápisu do katastru platí 500 korun bez ohledu na počet zapisovaných nemovitostí. Nově by to mělo být 500 za každou položku. Například za rodinný dům s pozemkem a zahradou by tak lidé zaplatili 1500 korun. Teď jim stačí mít v peněžence pětistovku. Za surové zdražení to označil lidovec Ludvík Hovorka a navrhuje poplatek 1000 korun, který by se platil za každé zapisované právo.

Josef Šenfeld z KSČM zase podal pozměňovací návrh, který počítá s poplatkem za každou nemovitost ve výši 300 nebo 400 korun. Zdražení je podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče nutné - digitalizaci dat v katastrech totiž musí někdo zaplatit. Poslanci dnes mají taky rozhodnout, jestli bude možné podávat návrhy do katastru elektronicky.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme