Tématy Fora 2000 jsou právo, demokracie i korupce

Právní stát jako podmínka demokratické vlády je hlavním tématem patnáctého ročníku debatní konference Forum 2000. V její předvečer akci zahájil spoluzakladatel Václav Havel. Diskutovat o klíčových výzvách globalizovaného světa přijelo do centra Prahy z mnoha zemí skoro sto padesát osobností politiky, vědy, byznysu i náboženství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel při zahájení konference Forum 2000 | Zdroj: ČTK

Nechybí mezi nimi gruzínský prezident Saakašvili nebo jeho kosovská kolegyně Atifete Jahjagová, proti jejíž přítomnosti protestovalo v neděli večer několik desítek odpůrců nezávislosti balkánské země na Srbsku.

Do české metropole přijeli debatovat o stavu lidstva také například francouzský pravicový filosof André Glucksmann, polský novinář Adam Michnik nebo ruský opoziční politik Boris Němcov.

Mezi tématy panelových diskusí je otázka oprávněnosti zahraniční intervencích ve státech, kde vlády porušují práva vlastních lidí. V Praze se potkávají i experti na nadčasový problém klimatických změn. A nezapomíná se ani na to, co vzbuzuje celoplanetární pozornost čerstvě: hosté konference rozeberou třeba roli sociálních sítí v arabských revolucích.

Na pražském Žofíně dnes vystoupí také nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz nebo bývalý guvernér centrální banky Zdeněk Tůma.

Účastníci budou diskutovat nad tématy jako: kde jsou limity státní suverenity a kdy má mezinárodní společenství právo na humanitární intervenci? Konferenci je možné sledovat v přímém přenosu na webových stránkách Fora 2000.

Tomáš Medek, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme