Chorvatsko 0:0 Brazílie

Temelín bude spuštěn během několika dní

V nejbližších dnech bude obnovena štěpná reakce v Temelíně. Oznámilo to dnes vedení Jaderné elektrárny s tím, že příští týden by mohla být zkušebně dodávána elektřina do sítě. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové zatím nic nebrání tomu, aby elektrárna mohla začít opět fungovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak pro Český rozhlas ale zdůraznila, probíhá ještě řada dalších zkoušek: "Ze strany státního dozoru zatím nebyly zjištěny žádné problémy, ale musíme si tady říct, že probíhají ještě desítky předprovozních testů, které musí být také v pořádku podle takzvaných limit a podmínek před tím, než reaktor bude znovu vyveden na výkon. To znamená: Elektrárna ještě před tím, než dosáhne reaktor minimálního stabilizovaného kontroloaného stavu, probíhá štěpná reakce, nulový výkon reaktoru, má ještě dost práce před sebou."

Temelín spustí reaktor koncem týdne, poté obnoví testy turbíny. Potvrdil to ředitel elektrárny František Hezoučký. Zkoušky byly v rámci energetického spouštění bloku přerušeny v závěru dubna kvůli opravě turbíny. Opravy rotoru turbíny a úpravy dalších zařízení, provedené v době odstávky, stály podle pracovníků společnosti Škoda Energo zhruba 40-ti miliónů korun. Jak Hezoučký uvedl, společnost ČEZ tyto náklady nehradí, jdou na vrub dodavateli.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme