Temelín bude spuštěn v neděli

Ke spuštění reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín dojde během neděle. Českému rozhlasu to potvrdil a další informace řekl zástupce mluvčího elektrárny Václav Brom. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář Českému rozhlasu už předtím řekl, že "operátoři na elektrárně dosáhli na noční směně režimu číslo 3 primárního okruhu, to znamená, že jsme přešli do takzvaného horkého stavu, kdy teplota v primárním okruhu dosáhla více než 260 stupňů Celsia a pokračují další přípravné práce na spuštění reaktoru."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Krátce před 17. hodinou byl vydán pokyn ke zvedání řídících a regulačních klastrů. To je záležitost několika hodin. V průběhu celé noční směny dojde k velké vodovýměně, to znamená ke snížení koncentrace kyseliny borité v reaktoru na startovací hladinu a v průběhu zítřejšího dne by měla elektrárna Temelín znovu zahájit řízenou řetězovou štěpnou reakci, faktické startování reaktoru a dosáhnout minimálního stabilizovaného kontrolovaného výkonu."

"Probíhají zkoušky limitačních bezpečnostních systémů, operátory čeká ještě mnoho desítek hodin práce než dosáhneme rovnovážného stavu a než nastartujeme reaktor."

Nebesář uvedl, že celé zařízení v rámci příprav na trvalý provoz ještě čeká asi tisíc dalších testů. Bezpečnost provozu elektrárny je podle něj hlavní prioritou, proto musí být všechna zařízení před obnovením štěpné reakce náležitě otestována. Teplota vody v primárním okruhu už dosáhla asi 250 stupňů a obsluha prvního bloku nyní připravuje ohřev nad 260°C. V tomto takzvaném "horkém stavu" budou probíhat další zkoušky, například řídících tyčí.

Spouštění Temelína muselo být na tři měsíce přerušeno kvůli problémům s turbínou. První blok zatím absolovoval 600 testů, další tisícovka má následovat. Mluvčí hnutí Greenpeace Václav Vašků se však domnívá, že hlavním problémem v Temelíně není turbína, ale chladící potrubí. "O té věci se moc nemluví, vyšetřovala jí policie a vyhýbá se odpovědi, jak to vlastně dopadlo," řekl mluvčí.

Markéta Kaclová, Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme