Temelín bude znovu odstaven

V Jaderné elektrárně Temelín končí testy podetapy energetického spouštění s výkonem reaktoru do 30 procent. Ve středu pak má být reaktor na šest dnů odstaven. Důvodem je úprava regulačních ventilů na přívodu páry při vstupu do turbíny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak sdělil Českému rozhlasu generální ředitel Temelína František Hezoučký, továrna provedla zkoušky turbíny, které potvrdily, že úprava kuželky tzv. podpíchnutím přinesla zlepšení. Stejná metoda bude proto aplikována i na tři zbývající kuželky.

Podle Hezoučkého by měla být zajištěna lepší práce turbogenerátoru. V pořadu Radiožurnálu Otázka dne zároveň Hezoučký ujistil, že důvodem odstávky nejsou závady v elektrárně, nýbrž hledání způsobů řešení. Turbogenerátor je totiž zkoušen poprvé, a je proto logické, že se tam objevují záležitosti, které je třeba doladit a odzkoušet, případně najít jiné řešení.

Hezoučký je s dosavadním průběhem testů spokojen, řekl, že všechny fyzikální zkoušky má elektrárna za sebou. Právě probíhá poslední a potom bude reaktor odstaven.

Demontáž a opětovná montáž ventilů by měla trvat asi šest dnů. Po odstávce jaderné elektrárny bude následovat zvýšení výkonu reaktoru až na 55 procent. V rámci této etapy, která bude trvat asi měsíc bude muset být vyzkoušen hlavně turbogenerátor.

V souvislosti s testy, které mají odhalit slabiny elektrárny, bude podle Hezoučkého odložen plánovaný termín zahájení zkušebního provozu. Ten chtěla elektrárna zahájit na začátku května. Posunem zkoušek se zahájení posouvá asi o měsíc a půl, což odpovídá i dohodě z Melku, kde se vláda zavázala, že zkušební provoz nebude zahájen dříve, než se ukončí práce pro Melk.

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr, Pavlína Fendeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme