Temelín byl na 15 hodin opět odstaven

Operátoři prvního bloku temelínské elektrárny v neděli v podvečer po patnáctihodinové odstávce obnovili štěpnou reakci. Výkon bloku má být nyní udržován na minimální stabilizované hodnotě kolem jednoho procenta celkové kapacity. Reaktor byl odstaven po třetí hodině ráno kvůli poruše jednoho z regulátorů v nejaderné části elektrárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak řekl Českému rozhlasu mluvčí elektrárny Milan Nebesář, při ověřování regulačních schopností bloku a nastavení automatických regulátorů na technologickém zařízení turbogenerátoru byla v neděli ráno zjištěna odchylka ve funkci jednoho z regulátorů. Záložní systémy v souladu s projektem blok odstavily. Dolaďování těchto regulátorů a s ním související odstavení bloku patří podle jeho slov k běžným a opakovatelným testovacím postupům. Mluvčí dále uvedl, že tato událost nepředstavuje žádný problém z hlediska jaderné bezpečnosti. Po odstranění odchylky a naladění regulátoru bude první blok pokračovat v testech na výkonové úrovni 55 procent.

Z pohledu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost je nynější odstavení elektrárny očekávaná událost. Podle předsedkyně úřadu Dany Drábové může k odstavení bloku během dynamických testů ještě několikrát dojít. Celkové spouštění Temelína tím podle jejích slov není ohroženo. Náměstek SÚJB Karel Bém Radiožurnálu potvrdil, že porucha neznamenala žádné ohrožení jaderné bezpečnosti, protože k ní došlo v nejaderné části na sekundárním okruhu.

Předseda hornorakouské Platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer kritizoval pozdní informování veřejnosti o nových problémech s elektrárnou. ČEZ podle jeho slov příčinu odstávky reaktoru bagatelizuje. Dana Kuchtová z protitemelínského sdružení Jihočeské matky uvedla, že odchylka ve funkci jednoho z regulátorů je nový vážný problém. Soudí, že společně s těmi dřívějšími způsobí, že turbínu v budoucnosti nebude možné používat dlouhodobě.

Reaktor byl v provozu od minulé neděle, kdy ho obsluha prvního bloku nastartovala po tříměsíční odstávce.

Marika Táborská, Jaroslav Mareš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme