Temelín byl několik hodin opět mimo provoz

Reaktor prvního bloku temelínské jaderné elektrárny byl od rána opět mimo provoz. Řídící systém odstavil během jedné z plánovaných zkoušek reaktor. Technici při testu zastavili jedno ze dvou čerpadel. Řídící systém měl snížit výkon reaktoru na polovinu, místo toho ale celý reaktor odstavil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře nejde o havarijní situaci a obsluha bude v testech pokračovat ještě v průběhu dneška. "My pokračujeme dál v testech. Nyní opět pracovníci elektrárny přpravují nájezd reaktoru a budeme v odpoledních hodinách pokračovat dál."

Technici podle Nebesáře při testu odstavili jedno ze dvou čerpadel a sledovali reakci bloku. Ten měl v ideálním případě snížit výkon reaktoru na asi polovinu. Protože ale tlak na čerpadle byl nižší, než systém připustil, celý reaktor odstavil.

V podvečer personál temelínské elektrárny turbogenerátor prvního bloku znovu zapojil sítě. Poté, co výkon reaktoru dosáhne 75 procent, budou pokračovat předepsané zkoušky.

Markéta Kaclová, Jaroslav Mareš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme