Temelín čekají další zkoušky

První blok jaderné elektrárny Temelín by měl být dnes po týdnu nečinnosti znovu uveden do provozu, a to asi na pět dnů. Poté elektrárna zahájí třítýdenní odstávku reaktoru, která měla původně následovat až po dynamických testech etapy spouštění do sta procent výkonu. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

"Pracovníci elektrárny dokončily všechna technická nápravná opatření a pokračují v přípravě bloku na jeho opětovný náběh. Po jejím ukončení a splnění všech podmínek Státního úřadu pro jadernou bezpečnost obnoví provozní personál štěpnou reakci v reaktoru, postupně zvýší jeho výkon a připojí turbosostrojí do rozvodné sítě. Během několika dnů bude ověřena správnost všech přijatých opatření a po ukončení ověřovacích zkoušek bude blok odstaven do studeného stavu a bude zahájena plánovaná cca měsíční revize bloku", uvedl pro ČRo 1 - Radiožurnál Milan Nebesář.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Nebesář k Temelínu

První blok Temelína je mimo provoz od minulého čtvrtka, kdy ho řídící systém odstavil v důsledku vypnutí generátorového vypínače. Podle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové odstavení reaktoru upozornilo na vážnou závadu v nejaderné části elektrárny a je důležité, aby se podobná událost už neopakovala. Drábová ale zároveň vyloučila, že jakékoliv události na Temelíně mohou vrátit spouštěcí práce na samotný začátek, jak uvádí dnešní tisk

"To, co se tam může stát, je to, že budou opakovány třeba nějaké testy. Samozřejmě, kdyby došlo k podobné sekvenci událostí, která vedla k tomu čtvrtečnímu výpadku, tak už by to znamenalo dost vážné kroky našeho úřadu, protože všechny události, ke kterým na jaderné elektrárně dojde mají sloužit předvším pro poučení a pro to, aby byla učiněna opatření, která by bránila jejich opakování", zdůraznila Dana Drábová.

Přehrát

00:00 / 00:00

D.Drábová k Temelínu

Milan Kopp, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme